fJM^ mmm masgÊê die er na een arbeidzaam leven met vreugde hun levensavond zouden kunnen doorbrengen. Het zou niet groter moeten zijn dan zo'n 54 vierkante meter, vond Le Corbusier. Dat was volgens hem ideaal en praktisch voor de oudjes. Het moest mooi gelegen zijn en vlakbij de grote treinverbindingen naar steden als Parijs, Amsterdam, Londen, Marseille en Geneve, zodat zijn ouders gemakkelijk comfor tabele uitstapjes konden maken. De grote archi tect ontwierp inderdaad een heel comfortabel huisje, strak en sober van vormgeving en heel doeltreffend in gebruik. Alleen lukte het hem niet binnen de 54 vierkante meter te blijven. Het werden er 'liefst' 60. De tuinhuisjes op Klein Dantzig zijn niet ruimer dan 16 vierkante meter. Toch kan de ont werper zich geweldig uitleven. In vormgeving, kleur, materiaal en in gebruiksmogelijkheden. Arehitecte Mirjam IJsseling inventariseerde ze. Zo heb je het bekende blokhutmodel en de blokhut met uitkragend dak. Met die uitkraging kun je de grootte flink opkrikken tot boven de 16 vierkante meter, op veel volkstuincomplexen met alleen dagrecreatie de gebruikelijke norm. Dat opkrikken kan ook door aan het huisje een overdekte pergola met kamperfoelie, gouden regen of wijnranken toe te voegen. Behalve het blokhutmodel bestaan ook andere typen, zoals opblaasbare huisjes in fantastische vormen. Tui mei huisjes Je hebt huisjes in de vorm van een Paasei. Of tuimelhuisjes, die tuimelen op rubber banden. Na zo'n kanteling kan de toegangsdeur opeens veranderen in een ledikant. En je hebt huisjes, die je naar believen kunt uitbreiden of herin delen met extra wanden. Dan zijn er de huisjes met schuivende transparante panelen, waarbij er steeds weer nieuwe openingen ontstaan en je met een sehuifbeweging steeds in een andere kijkrichting kunt koekeloeren. Het materiaal waaruit de huisjes zijn opge trokken varieert ook sterk. Veel types komen regelrecht uit de catalogus, maar er zijn ook veel zelfgemaakte, gebouwd uit allerlei twee dehands materiaal. IJsseling toont een huisje Foto 2 Monumentwaardig tuinhuisje van Henriette Baekx en Marrigje van der Brug. Foto 3 Het Tui mei hu is is ontworpen door Jurjen Zeinstra, Ira Koers en Mikel van Gelderen in opdracht van het S.F.B. met behulp van subsidie van het Stimuleringsfonds voor Architectuur en Sponsering o.a. door de aannemer de Nijs. Foto Zeinstra 28 Heemschut oktober 2007 MMHUg ...4 :i m

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 30