Eind oktober finale Bankgiro Loterij Restauratie op televisie Piet Arp - Dreigende teloorgang van waardevolle gebouwen en een sprank hoop op herstel maakt mooie televisie. Dat bleek vorig jaar bij de eerste editie van de uitzendingen van de BankGiro Loterij Restauratie, bij de AVRO. DE EEUWENOUDE KERK VAN Vierhuizen in Groningen ging van de vijftien gega digden uit 2006 met het prijzengeld van negen honderdduizend euro strijken. Het betekent dat dit monument een forse extra impuls kreeg voor het behoud. De restauratie van de kerk wordt eind dit jaar voltooid. De overige vier finalisten en tien andere deel nemers aan de voorronden, verliezers in de race om de pot met goud, zitten desondanks niet helemaal met lege handen. De extra publiciteit die de uitzendingen opleverden voor de eigen fondswerving en voor het bekend maken van de restauratie initiatieven waren ook goud waard. De presentaties bleken prima reclamespots voor de eigen idealen. Op zijn minst enkele finalisten zullen ook op eigen kracht wel het gestelde doel halen. Zo stak de burgemeester van Dordrecht begin dit jaar niet onder stoelen of banken dat de plaatselijke finalist Huis Holster, net door de gemeente overgedragen aan de vereniging Hendriek de Keyser, heus wel volledig geres taureerd zal worden. De gemeente kocht jaren geleden de vervallen drukkerij. Nu Hendriek de Keyser eigenaar is, zal een restauratie worden uitgevoerd waarbij het pand in gebruik komt als stadshotel en restaurant. De klus zal alleen minder voortvarend kunnen worden aangepakt en meer tijd vergen dan met het loterijgeld mogelijk was geweest. In Goes zitten de vrijwilligers van Stoomtrein Goes-Borsele evenmin bij de pakken neer. De loods waarin de oude locomotieven staan gestald en worden hersteld is zelf dringend aan herstel toe. Betonrot en verzakkingen bedreigen de constructie, lichtkoepels moeten in de oorspronkelijke staat worden hersteld. Dat kost veel geld. In de voorronde werd dit traetiegebouw gepasseerd en werd Mariapark in Sittard winnaar van de uitzending. Vervol gens sleepte dat project alsnog rijkssubsidie in 22 Heemschut oktober 2007 Opnieuw restauraties in schijnwerpers

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 24