'Wij aarzelen niet een dergelijk onnodig vandalisme te kwalificeren als ergerlijk en misdadig' Ad Bokhorst en Peter Schulpen - Dat de vermaarde kunsthis toricus, geleerde, schrijver, Italië- en Limburgkenner professor dr. J.M.M. (Zef) Timmers honderd jaar geleden werd geboren wordt dit jaar uitvoerig herdacht. Zoals met een tentoonstel ling en met het boek 'TimmersWerk' met opstellen. Timmers was lange tijd fervent lid van de Bond Heemschut. Foto 1 ZefTimmers geeft bevlogen uitleg tijdens een excursie in Italië. Foto Stadsarchief Sittard-Geleen, collectie Boonen-Hovens Bevlogen, strijdvaardig, soms breedsprakig, meestal scherp als een mes, onverbloemd, erudiet, visionair, expert, ongenadige profeet, 'ziel en bezieler', nazaat van Victor de Stuers. Al deze kwalificaties komen in je op, als je de boeken, artikelen en pamfletten van deze nationale en regionale (kunst)historicus en voorvechter van de monu mentenzorg leest. Laat het taalgebruik soms achterhaald zijn, er klinkt veel authenticiteit en oprechte zorg door in zijn teksten, en dan hebben we het vooral over de Limburgse kant van het werk van Tim mers. Hij liet zich niet verleiden weg te zakken in een grijze, ambtelijke benadering, maar ging voluit en met tromgeroffel voor de goede zaak. Maar er is ook de erudiete schrijver, de expert, de man die met zijn werken als een kunstpaus een groot en divers publiek wist te bereiken. Gedreven ZefTimmers (1907-1996) studeerde kunstge schiedenis aan de Katholieke Universiteit Nij megen. Hij promoveerde in 1942 bij professor dr. Gerard Brom op een proefschrift over de zeventiende eeuwse schilder Gerard de Lairesse. In 1947 volgde hij Brom op als hoogleraar Kunstgeschiedenis van de Nieuwe Tijd. Na diverse functies werd hij directeur van de Jan van Eyckacademie in Maastricht- Zijn grote toegevoegde waarde is het ver mogen kennis en inzicht op een gedreven en inspirerende manier over te dragen. Daarbij had hij een grote liefde voor de geschiedenis en schoonheid van Limburg. Deze combinatie maakte hem in de loop van de tijd zowel tot een regionale als nationale gezaghebbende of inspirerende figuur. Welke Heemschutter kent zijn goed leesbare boeken en publicaties niet als De Glorie van Nederland en de Kleine Atlas van de Neder landse Beschaving, Christelijke Symbolen en Iconografie, het Limburgse deel van Kijk op Nederland, zijn Rome gids. Daarnaast schreef hij artikelen, waarin hij het niet kon laten stelling te nemen. Zijn dertien bijdragen aan de befaamde DSM-kalenders verwierven ook buiten Limburg grote bekendheid. Felle taai Timmers manifesteert zich vooral in de bloemrijke maar vooral ook felle taal in vele geschriften, die zich overigens het meest in het Limburgse afspelen. Er is veel waarmee je het hartstochtelijk eens kunt zijn. Zijn manier van presenteren is af en toe positief amusant. Uit De Maasgouw 1947, over de teloorgang van door oorlogsgeweld zwaar beschadigde kerken in Limburg: 'Hier en daar is het al te laat, en er is reden zich af te vragen, wie de ergste barbaren zijn geweest, de Duitsers, die deze objecten bescha digden, of de eigen bevolking en haar leiders en voorlichters, die daarna de schamele, maar daarom juist des te kostbaarder resten van hun en ons aller religieus en artistiek patrimonium als vuilnis opruimden. Er is reden hier alarm te slaan'. Uit De Maasgouw 1949, nu specifiek over de parochiekerk van Afferden, waar moedwillige vernielingen werden geconstateerde oktober 2007 Heemschut 19 Professor Zef Timmers' bevlogen leven

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 21