Tot en met replica vlaggenschip 'De Zeven Provinciën' Philip Bosscher - Dit jaar wordt herdacht dat op 24 maart 1607 Miehiel Adriaenszoon de Ruyter het levenslicht zag. In zijn geboorteplaats Vlissingen worden wij vooral aan hem herinnerd door het standbeeld dat in 1841 werd onthuld, een werk van de Amsterdamse beeldhouwer Louis Royer. Gegeven de neiging die de 19e- eeuwer had om beroemde voorouders met een beeld te eren is het niet bij dit ene beeld gebleven. IN 1819 HAD EEN ANDERE BEROEMDE Nederlandse beeldhouwer, Paul Joseph Gabriel, in opdracht van Van Kinsbergen al een marmeren borstbeeld vervaardigd voor de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. De buste die Christian Friedrieh Tieek in 1817 vervaardigde en die geplaatst werd in het Wal halla bij Regensburg is wel te beschouwen als een vroege manifestatie van Duitse 'annexatie- zucht' die later ook nog wel de figuur van Best- evaer heeft gegolden (zie foto 5). Te Debrecen in Hongarije verrees in 1876 een monument dat herinnert aan De Ruyter die op zijn laatste reis Hongaarse predikanten uit slavernij bevrijdde. Plaatsen van herinnering In navolging van de Franse auteur Pierre Nora, initiatiefnemer van de grote reeks over lieux de mémoire in zijn land, hanteren wij soms het begrip 'plaatsen van herinnering'. Prof. dr. H.L. Wesseling, is hoofdredacteur van een beschei dener serie van vier boeken over dergelijke plaatsen die herinneren aan episoden uit de Nederlandse geschiedenis. In zijn definitie gaat het om plaatsen waar men naar toe kan gaan en waar nog steeds iets te zien is. Vlissingen was met De Ruyter tot de Napoleontische tijd een plaats van herinnering. De stad werd in 1809 getroffen door een zware beschieting tijdens de Britse expeditie naar Walcheren. Daarbij werd het stadhuis verwoest mét twee 17e-eeuwse schilderijen die herinnerden aan de tocht naar Chatham. Enkele jaren later werd het geboortehuis van de admiraal afgebroken. Weliswaar schonk wederom Van Kinsbergen in 1817 een op zijn kosten geschilderd portret van De Ruyter ter decoratie van het Com- mandementsgebouw der Marine te Vlissingen. Dit verhuisde naar Den Helder toen Vlissingen, naar later bleek tijdelijk, als marinebasis werd opgeheven. Eigenlijk vindt men in Vlissingen niets meer dat aan De Ruyter herinnert behalve Royers standbeeld, een huis waar hij enige tijd heeft gewoond en de toren van de Sint-Jacobskerk die hij in jeugdige overmoed heeft beklommen. In feite herinnert er meer aan de familie Lampsins, zijn werkgever, zoals haar wapen in de Grote Kerk, haar statige huis aan de Nieu- wendijk dat thans het MuZEEum huisvest en de voorstad Lammerenburg die dezelfde naam draagt als de buitenplaats van de familie. Amsterdam is nu veel meer een lieu de memoire van de grote admiraal. In de Nieuwe Kerk 16 Heemschut oktober 2007 De Ruyter in monumenten Admiraal herdacht

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 18