Helden Koepelzaal van Trompenburg met unieke beschildering uit bouwperiode Hans Bollebakker - Cornelis Tromp, die zelfs niet in de schaduw van zijn vader Maerten Harpertszn kon staan, bouwde een buitenhuis dat hem hoge status zou geven en tegelijk de mythe creëert van de 'zeeheld Cornelis'. Het werd Trompenburg, dat tot de absolute architectuur- en kunsthistorische toppers behoort en waarvan de samenhang tussen interieur en exterieur nog volledig intact is. De verbazingwekkende architectuur en de zeer bij zondere schilderingen in het interieur - nog uit de bouwperiode stammend - waren onderwerp van voorbeeldig bouw- en kleurhistorisch onderzoek. TOEN CORNELIS TROMP na zijn scandaleuze ruzie met Michiel de Ruyter in 1666 ontslag nam als admiraal had hij ruim de tijd voor zijn buitenhuis in 's-Graveland, dat grensde aan het huis van Joan van Hellemondt. Diens weduwe Margaretha van Raephorst trouwde in 1667 met Cornelis. Het huis 'Van Hellemondt', gebouwd in 1654 en door de Fransen verwoest in 1673, wordt door Olde Meierink omschreven als veruit het belang rijkste en kostbaarste landhuis anno 1672 in 's-Graveland. Hoewel de architect onbekend is, doet de in de literatuur aan het gebouw toegekende status vermoeden dat het door een groot bouwmeester moet zijn ontworpen. In het hoogtij van het Hollands classicisme (1630- 1660) duiken dan al gauw de namen op als die van Pieter Post (1608-1669), Arent van 's- Gravesande (1610-1662) en Philips Vingboons (Vinckeboon, ca. 1607-1678). Het zou interessant zijn om op basis van de funderingsresten en andere bronnen de ver schijningsvorm te reconstrueren en vervolgens een vergelijk te maken met bekende ontwerpen van voornoemde bouwmeesters. Een dergelijk reconstructieonderzoek genereert kennis en resulteert in een beeld. Deze werkwijze wordt bij reconstructie van Romeinse bouwwerken internationaal toegepast door het Nederlandse bureau PANSA BV in Nijmegen. Het vermoeden bestaat dat op de funderings resten van het Huis Van Hellemondt het Corps de Logis van het huidige Trompenburg goed deels is gebouwd. Daarmee zijn we aangekomen bij de ontstaans geschiedenis van Trompenburg, waarvan de architect evenmin bekend is. Wel bekend is dat de Amsterdamse stadsbouwmeester Daniël Stalpaert (1615-1676) de kerk in 's-Grave land bouwde en in admiraliteitskringen grote bekendheid genoot, ondermeer als bouw meester van het admiraliteitsgebouw - het Prinsenhof, nu hotel - en het VOC magazijn, thans maritiem museum, beide in Amsterdam. Voor de hand ligt dat Stalpaert en Tromp elkaar kenden. Verder onderzoek zal mogelijk hierop licht kunnen werpen en wellicht voeren tot het antwoord op de vraag of Stalpaert bij de voorbereiding van de bouw van Trompenburg betrokken is geweest. Voorbereidend onderzoek Voor het welslagen van deze restauratie was bouw- en kleurhistorisch onderzoek een eerste vereiste. Het is de wisselwerking tussen beide onderzoeken die voert tot voortschrijdend inzicht. Zo kon bijvoorbeeld de datering van de bouwperiode nader worden gepreciseerd op 1677-1684, naar aanleiding van de vondst van het jaartal 1684 op een plafondschildering. Het bouwhistorisch onderzoek van drs. Ben Olde Meierink (Bureau voor bouwhistorie oktober 2007 Heemschut 13 Foto 1 Schildering in erker zuidzijde koepelzaal. Vlag genschip Cornelis Tromp met op de spiegel de afbeel ding van de hem geschonken olifant. Na restauratie door SRAL. Foto Marco de Nood. De droom van Cornelis Tromp

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 15