Nieuw leven voor oud gebouw 'Deltaplan voor kerken' Amsterdammers en anderen die de bebouwing van de hoofdstad een warm hart toedragen kunnen via de actie Nieuw leven voor oude gebouwen helpen bedreigde panden te beschermen. Er kan uit een kleine dertig bouwwerken die op enigerlei wijze bedreigd worden een favoriet worden aangewezen waarvoor een haal baarheidsstudie wordt uitgevoerd naar hergebruik binnen drie tot vier jaar. Op die manier kan wellicht onnodige sloop worden voorkomen. Het initiatief gaat uit van Agora-Europa, een stichting voor democratie en cultuur. Dit keer richt deze debatorganisatie zich op behoud van de bebouwde omgeving. Eind augustus ging via de website www.nieuwlevenvooroudegebouwen.nl een campagne van start waarbij de deelnemers niet alleen kunnen stemmen voor hun persoonlijke favoriet voor zinvol hergebruik, maar ook ideeën kunnen aandragen voor een nieuwe toekomst van het gebouw. Persoonlijke herinneringen kunnen er ook worden achtergelaten. De keus is heel gevarieerd, van boerderijen en kerken tot kantoorkolossen, industriële bebouwing en privaathuisjes (bij het schrijven van dit artikel was een met zand volgestort we- gebouwtje de publieksfavoriet). Onder meer in Het Parool, maar ook via andere media is ruim aandacht besteed aan deze actie. Heemschut steunt de actie van harte en is middels de Commissie Amsterdam bij het project betrokken. De Task Force Toekomst Kerkgebouwen kreeg deze zomer van minister Plasterk (OCW) bericht dat er een discussie komt over een 'Deltaplan' voor de toekomst van kerkgebouwen. Honderden kerken in Nederland worden direct of op termijn met sloop bedreigd. De discussie van Plasterk heeft alles te maken met de aanpassingen in het monumentenstelsel en het gegeven dat 2008 is bestempeld tot Jaar van het Religieus Erfgoed. Inmiddels heeft de Haarlemse bisschop Punt zich in de dis cussie gestort. In zijn bisdom staat een groot aantal kerken, ook rijksmonumenten, op de nominatie gesloten te worden. Daarna volgt doorgaans sloop, omdat rooms-katholieke kerken alleen hergebruikt mogen worden als kerk voor andere christelijke godsdiensten. Punt vindt het de moeite waard het rijk er van te overtuigen dat als de overheid vindt dat zo'n kerk monumentaal is, diezelfde overheid dan maar voor het onderhoud ervan moet opdraaien. De kerkbezoekers kunnen dan nog wel de kosten dragen van het interieur. De Task Force vindt eveneens dat overheden de maatschappelijke functies van kerken veel serieuzer moeten nemen. 'Met de sloop van kerken verdwijnen niet alleen de beeldbepalende gebouwen zelf, maar tegelijkertijd ook de sociale functies die er een plek in hadden. Daarmee tekent zich een gevaarlijke tendens af, die een negatief effect heeft op de leefbaarheid en sociale cohesie van wijken en dorpen.' oktober 2007 Heemschut 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 13