Verenigingsnieuws Er zijn veel meer dan honderd bijzonder waardevolle gebouwen uit naoorlogse periode Heemschut komt met een eigen lijst van waardevolle objecten uit de Weder opbouwperiode. Deze Heemsehut-lijst is een reactie op de aanwijzing van honderd nieuwe rijksmonumenten door minister Plasterk, dit najaar. De aanwijzing is een uitvloeisel van de Tijdelijke Beleidsmaatregel Monumenten, die op 1 juli opnieuw met een jaar werd verlengd. 'Een doekje voor het bloeden', zo noemt Heemschut- directeur Karei Loeff de aanwijzing van de top 100 door de RACM. 'Die lijst betreft slechts honderd objecten, die ook nog eens vijftig jaar oud moeten zijn. Dat betekent veel Delftse Sehool-arehitectuur, maar de gebouwen die werkelijk onder druk staan vallen buiten de boot.' Onder de voorwaarden voor aanwijzing staat dat de gebouwen die nu rijksmonument worden geen achterstallig onderhoud mogen hebben en een goed toekomstperspectief moeten hebben. 'De selectie is dus niet op zuiver inhoudelijke gronden uitgevoerd, maar richt zich ook naar de financiële wensen van de minister'. Juist de gebouwen die nu in de gevarenzone verkeren wegens achterstallig onderhoud, waarvoor nog geen zinvolle nieuwe bestem ming is gevonden of waarvoor sloop en nieuw bouw dreigt, zouden bijna stelselmatig buiten de boot vallen voor de rijkslijst. De provinciale commissies van Heemschut is door het bestuur gevraagd in de eigen omge ving juweeltjes voor behoud van naoorlogse bouw op een eigen lijst te plaatsen. Ook is de grens niet getrokken bij 1958, maar bij 1965. Heemschut hoopt met de eigen lijst de beperkte keuze te kunnen verbreden en zo een bijdrage te leveren aan de discussie over het monumen- tenbestel, die dit najaar eveneens van start zal gaan. 10 Heemschut oktober 2007 Foto 1 Het voormalige GAK-kantoor aan het Amsterdamse Bos en Lommerplantsoen. Een blijvertje. Foto's Pim van Gelder Foto 2 De kerk De Opgang in Amsterdam Osdorp, de "parel van Nieuw-West". Moet verdwijnen Foto 3 Corporatiewoningen aan de Prins Bern- hardlaan Haarlem. (Nog) niet bedreigd. tl Heemschut: eigen lijst wederopbouw

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 12