Heemschut Actief Gelderland Reddingsactie voor oude boerderij Doetinchem - Aan de Holterweg in Doetinchem ligt een Saksisch boerderijtje waar de tijd daad werkelijk heeft stil gestaan. Sinds honderd jaar is er vrijwel niets veranderd aan de hoeve van Anna Reintjes, de naamgever die op 10 januari van dit jaar op 96-jarige leeftijd overleed. Anna, tot in de verre omstreken bekend als 'dé boerin', vermaakte de hoeve en levende have (twee koeien en een kat) aan de kerk, onder de bepaling dat er een goed tehuis voor de dieren en een waardige bestemming voor de hoeve zou worden gevonden. De uitvoering hiervan lukte niet geheel: de kat ging naar een andere boerderij, de jongste koe werd geslacht en de oudste koe ontliep ternauwernood dat lot maar slijt nu haar laatste levensdagen in het Open luchtmuseum in Arnhem. Het behoud van het boerderijtje kwam onder druk te staan omdat de r.k. parochie OL Vrouwe ten Hemelopneming de opbrengst van de grond goed kan gebruiken. Het kerkbestuur is niet per se uit op sloop, maar heeft geld nodig voor de restauratie van de Paskerk, een rijksmonument uit 1934. De historische vereniging Deutekom nam het initiatief, ondersteund door Heem schut, tot voorbeseherming van de hoeve van Anna Reintjes als aanloop naar plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst. Inmiddels onderhandelen gemeente en kerkbestuur over de financiële hobbels die ten grondslag liggen aan de gemeentelijke verwerving. Daarmee zou via een omweg toch aan de laatste wens van 'dé boerin' worden voldaan. De gemeente wil de hoeve laten restaureren en in gebruik geven bij een praktijkschool die verhuist naar een terrein achter het boeren- erfgoed. Doel is, er een recreatief-culturele museumboerderij van te maken. Dat vindt Heemschut een goed plan. Protest tegen Muziekkoepel Winterswijk - Heemschut kan zich niet ver enigen met de bouw van een muziekkoepel in het dal van de Whemerbeek in Winterswijk. Er zijn zienswijzen ingediend tegen de artikel 19-procedure die tot vrijstelling moet leiden van het bestemmingsplan Seholtenbrug en er is bezwaar gemaakt tegen de bouwvergunning. De beoogde muziekkoepel drijft een wig in het open landschap en pleegt door z'n omvang en verschijningsvorm een aanslag op de natuur- landsehappelijke, archeologische en cultuurhis torische waarden van het beekdal. Dit dal vormt een groene long in het stedelijk aandoende karakter van het dorp Winterswijk. Heemschut vindt het een gaaf rudiment van een groter landschapselement dat mede bepalend was voor de ontstaansvorm van het dorp. In het dal zijn bewoningssporen van tienduizend jaar geleden gevonden. In 1991 heeft Heemschut zich verzet tegen de aanleg van parkeerplaatsen en de bouw van een appartementencomplex aan de rand van de Seholtenbrug. De voorgenomen bouw van de muziekkoepel staat volgens ons ook haaks op de reconstructie van het beekdal die herstel van de natuurlijke waarden inluidde en onder meer een einde maakte aan de kanalisatie van de Whemerbeek. De beek kan in het dal weer als vanouds meanderen. Omdat de koepel goed bereikbaar moet zijn, vrezen wij ook voor neveneffecten, zoals parkeren, berging van stoelen en mogelijk catering (met veel aan- en afvoer). Rio Koning augustus 2007 Heemschut 5 Foto 1 Gelderland Het Saksische boerderijtje, de hoeve van Anna Reintjes. Foto Rob Lureman Illustratie Gelderland Artist impression van de muziekkoepel in Winterswijk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 7