Snuffelen ISBN 978 90 801589 7 9. Een bouwmeester in beeld ISBN 978 90 6469 834 7. 38 Heemschut augustus 2007 Het heleg en de inname van Bergen op Zoom en het fort de ROOVere in 1747 Tastbare Tijd - Cultuurhistorsche atlas van de provincie Utrecht, Roland Blijdenstein, Utrecht 2005 ISBN 90 76092 400, 318 p. Perspectief. Maakbare geschiedenis. Erik de Jong, Jan Kolen, Jos Bazelmans. Foto's Iwan Baan. Uitgave stimulerings fonds voor Architectuur, 2007, Sophie van Ginneken/ Willemijn van Helbergen (m.m.v. Maarten Jan Hoekstra en Miehei Claus - foto's - Rijswijk (Elmar), z.j. (2006?), 119 p. Het beleg en de inname van Bergen op Zoom en het fort de Roovere in 1747 opgetekend door Jacob Eggers. Dit fraai verzorgde boek maakt zijn pretenties volledig waar. Het geeft een helder overzicht van de ontwikkeling van de diverse delen van de provincie als cultuurlandschap dat teruggaat tot vóór de Romeinse tijd. Veel aandacht is er voor de diverse aspecten van het grondgebruik, niet in de laatste plaats het recreatieve dat in Utrecht al in de 17e eeuw belangrijk wordt (de Vecht streek!). Bewondering heb ik voor de wijze waarop men afbeeldingen, met name kaarten en luchtfoto's, gebruikt heeft om de tekst te ondersteunen. Ik hoop dat deze atlas in de handen van velen zal komen, vooral ook van bestuurders die mede vorm moeten geven aan de toekomstige ontwikkeling van een mooi maar kwetsbaar deel van ons vaderland. Monumenten jaargang 28, no. 5 (mei 2007) Hier wordt uitgebreid aandacht besteed aan de Nederlandse Restaura tiebeurs 2007 ('eclatant succes'). Frits Niemeijer schrijft over de rooms- katholieke kerk van St. Antonius van Padua kerk te Kranenburg bij Vorden, het oudst bewaarde kerkgebouw van P. J. H. Cuypers (1855-1867). Geschiedenis en traditie spelen meer dan enige jaren geleden een bepalende rol bij de herinrichting van steden en landschappen. Bij een ander gebruik hoort een andere ruimtelijke invulling, maar daardoor kan ook de betekenis veranderen. De vraag is, werpt dit boek op, of steden, landschappen en infrastructurele projecten wel zodanig vorm gegeven kunnen worden dat ze de bestaande of historische situatie verbeteren in plaats van verarmen. In drie oraties gaan de auteurs vanuit hun deskundigheid in op dit thema. Om een wisselwerking te bewerkstelligen tussen ontwerpende en onderzoekende professionals bundelde het Stimule ringsfonds voor Architectuur deze ora ties. Het is te bestellen bij het fonds, www.archfonds.nl, tel. 010 436 16 00. Willem Marinus Dudok (1884-1974) werd opgeleid tot genieofficier maar ontwikkelde zich tot één van de lei dinggevende architecten van zijn gene ratie. Dit boek biedt een goed overzicht van zijn ontwikkelingsgang als bouw meester waarin hij de invloed onder ging van Berlage en diverse architecten uit de Amsterdamse School. Logischer wijze wordt ruime aandacht besteed aan zijn werk in Hilversum waar hij veel bouwde, met name scholen en het raadhuis dat als zijn hoofdwerk geldt (1923-1931). Het licht valt echter ook op gebouwen als het Monument op de Afsluitdijk te Den Oever (1933) en het Nederlandse Paviljoen in de Parijse Cité Universitaire (1927-1939) .Voor niet weinigen zal een verrassing zijn dat de inmiddels vrij bejaarde architect na de Tweede Wereldoorlog nog belangrijk werk tot stand heeft gebracht als het rRaadhuis voor de gemeente Velsen te IJmuiden (1949-1965) en het Amster damse Havengebouw (1951-1965), hier om mij onbekende redenen aangeduid als 'Havenkantoor'). Philip Bosscher De donateurs van de stichting Vrienden van de West Brabantse Waterlinie en de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom zijn geluksvogels, zij ontvingen afgelopen voorjaar een exemplaar van de verta ling van het Journaal van het Beleg van Bergen op Zoom in 1747. Ten koste van duizenden levens werd de onneembaar geachte vestingstad in dat jaar ver overd door het Franse leger. De Zweed Jacob Eggers was er als onafhankelijk waarnemer bij (aan Franse kant) en beschrijft heel nauwgezet de maatre gelen die getroffen werden om de stad te kunnen innemen. Zuur is, schrijven de samenstellers van nu, dat de stad eigenlijk alleen maar belegerd werd als schijnbeweging, om een deel van het Nederlandse leger weg te houden bij Maastricht, waar de Fransen eigenlijk op uit waren. Na een belegering van 67 dagen viel Bergen op Zoom. Eggers vond dat zo'n leerzame krijgskundige ontwikkeling dat hij er enkele jaren later zijn heel precies bijgehouden dagboek over publiceerde. In het Frans. Nu ligt er een Nederlandse vertaling met kaartenma- Cultuurhistorische atlas van de provincie Utrecht opj4t'tfkt tui Jour J.uoJ» l ^m»> Enk A. de Jong Jan Koten Jos Bazel ma ns SopHi# vtm WOUmijn vei»

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 40