Heemschut Actief Zuid-Holland Foto 4 Bergse Plassen. Foto Google Earth Maastricht tegen sloop woonproject wederopbouw Maastricht - De gemeente Maastricht heeft een sloopvergunning geweigerd voor een woon- buurtje aan de Putepeel uit de jaren vijftig. Het betreft een U-vormig tweelaags complex woningen voor kleine, minder draagkrachtige gezinnen van Theo Boosten uit 1958. Van dit zorgvuldig gebouwde hofje (foto 3) zijn nog veel van de oude oorspronkelijke onderdelen zoals materialen, balkonhekjes en kleurstel ling behouden gebleven. Door de omkadering van de puien en de terugliggende balkonlog gia's krijgt het gebouw aan de straatzijde een ritmische geleding. Het geheel ademt een aantrekkelijke sfeer en intimiteit. Het is een prachtig voorbeeld van wederopbouw met grote cultuurhistorische waarde zoals de Kijfhoek in Rotterdam van architect Oud. De waarde wordt nog vergroot vanwege het feit dat er in Maastricht weinig wederopbouwarchi- teetuur te vinden is en omdat er sprake is van een uitstekend sociaal klimaat. Putepeel in de wijk Malpertuis maakt deel uit van het Plan-West uit 1954. Kenmerkend is de waaiervormige stedenbouwkundige uitleg en opsplitsing in paroehiewijken met een eigen karakter, de kerk in het midden, de scholen en voorzieningen eromheen. De woningen zijn naar sociale klasse gedifferentieerd in een har monieuze differentiatie van laag-, midden- en hoogbouw. Voor het gezin is de eengezinswo ning de aangewezen vorm gebleven. Putepeel kan zo'n eigen karakter zeker niet ontzegd worden en dat vinden de huidige bewoners ook. Zij hebben zich vanaf de eerste sloopplannen verzet en vroegen onder meer van Heemschut ondersteuning. De dreiging van sloop was reëel. De bewoners hadden een brief van de woningbouwvereniging ontvangen, dat uitzetting aan de orde zou kunnen komen. De gemeente heeft daar nu een stokje voor gestoken door de sloopvergunning te weigeren, een actie die niet genoeg gewaardeerd kan worden. Daarmee is de kous echter nog niet af. De woningbouwvereniging beraadt zich over een wijziging van de bestemming, anders dan bewoning. Dit zou beslist leiden tot achteruit gang van het complex als geheel. De bewoners zoeken naar effectieve wegen die tot behoud van dit cultureel erfgoed kunnen leiden. Landtongen in Bergseplassen bedreigd Rotterdam- Het 'voorontwerp bestemmings plan kern en plassen' voor de Bergse Achterpias en de Bergse Voorpias in Rotterdam zet de deur open voor grove aantasting van dit unieke gebied. De Straatweg in Hillegersberg, vooral het stuk tussen de plassen, heeft nog het karakter van de 19e eeuwse lintbebouwing. Slechts de oplettende kijker heeft af en toe zicht op de achterliggende plassen en beseft dat open gebied. Vanuit de lucht, zoals met Google Earth (zie foto 4) is prachtig zicht in het bijzonder op variëteit van de nog groene landtongen achter de huizen, met her en der - ook op de eilandjes - kleinschalige zomerhuisjes en parkachtige paadjes. Deelgemeente Hillegerberg wil het gedeeltelijk bebouwen van de landtongen mogelijk maken, zelfs tot een hoogte van 4a 5 etages met kap. Hierdoor dreigt niet alleen het groene karakter van de plassen aangetast te worden, maar moet ook gevreesd worden voor sloop en aantasting van de lintbebouwing om plaats te maken voor nieuwbouw en ontsluiting van de achterlig gende landtongen. Hoewel van veel panden binnen de lintbebouwing de cultuurhistorische waarde is erkend, genieten zij geen rijks- of gemeentelijke bescherming waardoor zij in principe vogelvrij zijn. Dit vormt de inleiding tot de teloorgang van het totale ensemble. De eerste presentatie, waarbij ook Heem schut aanwezig was, heeft dan ook voor veel beroering gezorgd ook onder bewoners van de Straatweg en recreanten van de plassen. Het voorontwerp ligt thans ter visie en Heem schut beraad zich over de formulering voor het indienen van een 'zienswijze'Het gaat hier immers om een unieke landschappelijk en cultuurhistorische enclave binnen het stedelijk gebied van Rotterdam. Ewout van der Dussen/Gert Vos 6 Heemschut juni 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 8