Limburg Foto 3 Limburg. Putepeel, Maastricht. Foto Frans van Haaren langzamerhand minder duidelijk en herkenbaar. Van eeht gave dorpsranden is steeds minder sprake. De drie organisaties hebben de leden van de fotoclub Garmerwolde gevraagd zoveel moge lijk voorbeelden te fotograferen van kenmer kende en opvallende situaties aan de dorps- randen van de negen dorpen van de gemeente Ten Boer. Deskundigen bekijken daarna samen met de gemeente Ten Boer hoe de bestaande situatie kan verbeteren en hoe nieuwe ontwikkelingen in de toekomst kunnen worden ingepast en vormgegeven. Ook volgt er een fototentoon stelling waarbij de inwoners commentaar kunnen geven. Afhankelijk van de resultaten zal een derge lijk project ook in andere gemeenten worden uitgevoerd. Tineke Vooijs Dorpsscholen roepen emotie op Het opvallende verschijnsel doet zich voor, dat Heemschut in vrij korte tijd geconfronteerd is met meldingen over ophanden zijnde sloop of functiewijziging van dorpsscholen in Noord- en Midden-Limburg. Het betreft Roggel, Tun- gelroy, Kessel en Gennep. Bij navraag blijkt dan telkens, dat er van acute dreiging geen sprake is, of dat de school geen beschermde status heeft en bovendien niet beeldbepalend is. Voor Heemschut geldt voorlopig dat de betreffende scholen geen directe actie behoeven en dat er zoals het nu lijkt ook in de toekomst geen aan leiding is in het geweer te komen. Dus wat dat betreft is er geen reden in deze rubriek verder op de zaak in te gaan. Aan de andere kant is het aardig om te sig naleren, dat er in de dorpen kennelijk grote betrokkenheid is bij het wel en wee van de gebouwen. Er zal zeker ook een bepaalde nostalgie in het spel zijn. In het leven van velen heeft de school immers een belangrijke rol gespeeld. Het is de plaats waar je lezen en schrijven leerde, waar je je eerste vriendjes en vriendinnetjes trof, waar je werd klaargestoomd voor het grote leven. Het verdwijnen van dit soort intensief beleefde gebouwen wordt daarom ervaren als het slopen van een stukje eigen identiteit. Nostalgie of niet, voor Heem schut zijn dit soort bronnen van grote betekenis en ze verdienen het dan ook, dat meldingen steeds met aandacht en respect behandeld worden. Tevens leer je opnieuw dat er in de beleving van mensen ook andere factoren spelen dan alléén het formeel bestempelen van een gebouw tot monument. Ligging, context, omgeving, deel van een groter geheel, allemaal zaken die er toe doen. Ad Bokhorst juni 2007 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 7