Limburg Veranderend landschap bij Stein issie Zaterdag 25 augustus Foto 1 en 2 De ruïne van de burcht van Stein. Foto's Ad Bokhorst Het programma van de jaarlijkse excursie in Limburg speelt zich af in en rondom het dorp Stein, even ten westen van Geleen. Thema is 'Monu menten in veranderend landschap.' We gaan met grote stappen door de geschiedenis van deze streek. In het kleine archeologische museum in Stein richten we de aandacht op de zogenaamde 'Bandeultuur' uit de pre historie. Deze cultuur van ca 7500 jaar geleden kenmerkt zich door de speciale versiering van het aardewerk. Voor het eerst in de geschiedenis was er sprake van vaste nederzettingen en gingen mensen voedsel verzamelen door vis serij, veeteelt en landbouw. In de middeleeuwen bezat Stein een forse burcht, tegenwoordig een romantische en schilderachtige ruïne. Deze verrijst op een ronde omgrachte heuvel en bestaat in hoofdzaak uit een weermuur in de vorm van een onregelmatige veelhoek met een zware ronde mergelstenen donjon en woonvleugels tegen de binnenzijde en uit een rechthoekige, vooruitge bouwde ingang geflankeerd door twee ronde torens. In het donjon zijn twee koepelgewelven bewaard gebleven. Van de voorhofstaat onder meer nog een gotisch geprofileerde poort. De meeste bouwresten dateren waarschijnlijk uit de 14e eeuw. De oorspronkelijke aanleg zal echter ouder zijn. De moderne tijd presenteert zich met werken aan de Grensmaas. De Maas doorsnijdt slingerend het Limburgse landschap. De rivier vormt het decor voor een unieke natuur en cultuur. Hier is een groot natuurontwikkelingspro ject gepland. Een van de aanleidingen is een betere bescherming tegen over stromingen. Om dit te bereiken krijgt de rivier meer ruimte. Dit gebeurt door op meerdere plaatsten het rivierbed te verbreden en een deel van de oevers te verlagen. Met deze ingrepen wordt tevens een andere belangrijke wens gerealiseerd, namelijk, het creëren van een natuurlijker rivierlandschap. Bovendien komt er zand en grind op de markt om het project te financieren. Door zijn opzet en omvang (groter dan 1000 ha) is dit project uniek in Nederland. Programma 9.49 uur: Aankomst Intercity in Sittard uit Eindhoven 10.05 uur: Aankomst Intercity in Sit tard uit Heerlen/Maastricht Per bus (Stationsplein) naar Meers. 10.30 uur: Aankomst in Meers van de bus en van degenen die met eigen vervoer reizen. Koffie en vla in de fan farezaal in Meers, even ten zuidwesten van Stein. 11.00 uur: Inleiding en rondleiding door Lee Vos in het natuurontwikke lingsgebied in de Grensmaas. 12.30 uur: Lunch in de Rochushoeve in Stein. Na de lunch een inleiding over de Burcht Stein door Guus Janssen. 13.30 uur: Wandeling naar de burcht Stein en bezoek in groepen met de beklimming van het Donjon. 15.00 uur: Bezoek aan het kleine Archeologisch Museum in Stein onder leiding van lokale gidsen. 16.00 uur: Afsluitende borrel in de Rochushoeve. 16.30 uur: Vertrek bus naar station Sittard. Toegang Leden Heemschut en maximaal drie introducés. Kosten 20 voor deelne mers met eigen vervoer en 25 voor deelnemers met de bus. Meers kan vanuit het noorden het snelst worden bereikt via afslag 48 Urmond van de A2, via het centrum van Stein en de brug over het Julianakanaal (Kapelaan Berixstraat). Aanmelding Tot 15 augustus schriftelijk of per E-mail: Huis voor de Kunsten Limburg, Postbus 203, 6040 AE Roermond, info@hklimburg.nl, onder vermelding van naam, aantal, adres, telefoon en E-mailadres. Aangeven eigen vervoer of per bus. Maximaal tachtig deelnemers. Deelname is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op rekening 1322 25 344 tnv penningmeester Bond Heemschut ovv Excursie Heemschut Limburg 25.08.07. 40 Heemschut juni 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 42