Van antikraakwacht tot beheer van leegstaand vastgoed Piet Arp - Of er nu sloop dreigt voor de kerk, het klooster of het monu mentale pand, leegstandbeheerders als Camelot, inmiddels een Europese speler van formaat, zorgen dat het waardevolle gebouw niet razendsnel vervalt of door vandalisme wordt geteisterd. 'Leegstand kost geld, wij maken die kosten beheersbaar,' zegt directeur Remco van Olst. Zodat voor dergelijke bijzondere gebouwen de tijd genomen kan worden om een nieuwe toekomst uit te stippelen. IN ZO'N VIJFTIEN JAAR TIJD werd het beheren van leegstaand onroerend goed een snel groeiende bedrijfstak, waarbij Camelot, aanvankelijk als antikraakwacht, zich is gaan toeleggen op het tijdelijk laten bewonen van kerken, kloosters, bedrijfspanden, kastelen en herenhuizen naast de sloopwijken en nieuwbouwterreinen. Van de 3500 tot 4000 bewoners van dergelijke bijzondere gebouwen wordt een grote flexibiliteit verwacht. 'Avon tuurlijk wonen noemen we het. Je kunt er soms tijdenlang wonen, en dan moetje ineens binnen veertien dagen het bedrijfsverzamelgebouw, het landgoed, de school of de sloopwijk ver laten. Uiteraard helpen wij bij het zoeken naar ander tijdelijk onderdak. De bewoners sluiten allereerst een gebruikersovereenkomst met ons, beslist geen huurcontract, wantje kunt geen rechten opbouwen. Er wordt een vergoeding betaald van tussen de vijftig en honderdvijftig euro per maand. Voor mobiele jongeren na de studie, zo tussen de 25 en 35 jaar, is dat soms ideaal. Zij komen op de verrassendste plekken te wonen. Soms in een zwembad of sauna, of anders een distributiecentrum, of een kas teel. De grote mobiliteit maakt deze vorm van wonen voor gezinnen echter te onrustig.' Voornaamste doel van leegstandbeheerders als Camelot is, te voorkomen dat een pand wordt vernield voordat er een andere bestem ming voor is, of voor er een verbouwingsplan is gemaakt. 'Eigenaren moeten echt ruim op tijd beslissen, want het verval treedt direct op zodra 'het leven' het gebouw verlaten heeft. Het gras groeit harder en krakers weten vaak heel precies hoe lang zo'n pand al leegstaat.' Camelot zorgt er voor, dat bepaalde ruimten van het bewoonde gebouw niet betreden worden. 'Je kunt je voorstellen dat de kapel van een klooster afgesloten blijft. Je wilt niet dat daar rare dingen gebeuren. En grote feesten geven mag ook niet. Wie dat doet wordt er op stel en sprong uitgezet. Vertouwen alleen is niet genoeg, daarom hebben we onze bruik leenovereenkomsten, screening van bewoners en maandelijkse pandeontrole. Wij zorgen voor elektra, water, een douche, als die voorzie ningen er niet zijn. De bewoner zorgt dat krakers en verder verval geen kans krijgen.' Elke maand wordt het bewoonde pand gecon troleerd. Oprichter Joost van Gestel kwam met dit idee, dat inmiddels vrij algemeen wordt toegepast. Camelot opent dit jaar een filiaal in Frankrijk, naast de vestigingen in Nederland (Den Bosch en Amsterdam) België, Groot- Brittannië en Ierland. 'Vooral de afgelopen vier jaar ging de groei snel. We hebben inmiddels zestig fulltimers.' Zie ook www.eameloteurope.eom Kasteel NijswiIIer. Foto Camelot Beheer juni 2007 Heemschut 37 In het klooster o tijdelijk slotvoogd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 39