Landschapsarchitect Sijmons wint Edgar Doncker Cultuurprijs Landschapsarchitect ir. Dirk Sijmons nam 14 maart in Haarlem de Edgar Doncker Cultuurprijs in ontvangst. Sijmons kreeg de prijs, een bedrag van 150.000 euro, omdat hij zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor het landschappelijke gezicht van Nederland. Hij maakte bekend 125.000 euro te besteden aan een uitgebreid ontwerponderzoek naar verleden, heden en toekomst van het stelsel van boezemwateren in laag Nederland. VANUIT DE landschapsarchitectonische invalshoek vindt Sijmons het namelijk buitengewoon belangrijk dat de opknap beurt van ons totale waterhuishoudingstelsel met het oog op het waterbestendig maken van ons land, ook als een culturele opgave beschouwd wordt. Prof. dr. Ed Taverne, emeritus hoogleraar geschiedenis van de architec tuur en stedenbouw aan de Rijksuniversiteit van Groningen, overhandigde de prijs in het stadhuis van Haarlem. Vakjuryvoorzitter prof. dr. Jan Kolen, bijzonder hoogleraar Erfgoed van stad en land aan de Vrije Universiteit Amsterdam, verwoordde de toekenning van de prijs als volgt: 'Wat opvalt aan Dirk Sijmons is zijn grote actieradius. Hij is betrokken bij een groot aantal ontwerpprojecten, heeft een uitgesproken interdisciplinaire instelling en een brede belangstelling voor alles wat ook maar enigszins met het landschap te maken heeft. Hij denkt op een onafhankelijke en kritische wijze na over onder meer beleid en opdracht geverschap en heeft gevoel voor historische thema's. Hij heeft zich onderscheiden door zijn initiatiefrijke opstelling en ondernemerschap, bezielende werkwijze, zijn voorbeeldfunctie en 'natuurlijke' neiging tot schoolvorming en zijn belangenloze inzet.' Sijmons is directeur van H+N+S Landschapsar chitecten en Rijksadviseur voor het Landschap. Onderscheiden De Edgar Doncker Prijs wordt jaarlijks beur telings uitgereikt aan een persoon die zich verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van natuurbehoud in Nederland, 'het waarachtig Nederlandse cultuurgoed' en de kindergenees kunde. De prijs bedraagt 150.000 euro, waarvan 125.000 euro besteed moet worden aan een doel dat door de prijswinnaar, in overleg met de vakjury en het stichtingsbestuur, wordt bepaald. In 2006 stond het 'waarachtig Neder lands cultuurgoed' centraal, met als thema 'het gezicht van Nederland in stad en land.' Edgar Doncker (1926-1996), bij leven een begaafde zakenman uit Kennemerland, was van mening dat personen die iets wezenlijks bijdragen aan het welzijn van anderen voor het voetlicht gebracht en gesteund moeten worden. Dat was ook zijn drijfveer om na zijn overlijden zijn kapitaal ten dienste te stellen van de gemeenschap. Hij wees daarvoor drie gebieden aan: kindergeneeskunde, natuur behoud in Nederland en 'het waarachtig Nederlandse cultuurgoed.' De Stichting Edgar Doncker Fonds, die de nalatenschap beheert, reikt jaarlijks de Edgar Doncker Prijs uit aan een persoon die zich op een van deze gebieden heeft onderscheiden. 32 Heemschut juni 2007 Prof. dr. Ed Taverne, emeritus hoogleraar Geschiedenis van de architectuur en steden bouw, Rijksuniversiteit Groningen, overhandigt in Haarlem de Edgar Doncker Cultuurprijs aan Dirk Sijmons. Foto Edgar Docker Fonds 'Impuls voor oud waterstelsel'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 34