Wageningen, Wageningen Universteit en Researchcentrum (WUR): 'de Proefvakken' Ria Koning en Roel Veelders - Met de grootschalige verhui zing van diverse instituten van Wageningen Universiteit en Researchcentrum (WUR) naar het gebied 'De Bom' aan de noordkant van Wageningen worden allerlei architectuur- en cultuurhistorisch interessante objecten met (gedeeltelijke) sloop bedreigd. Thans gaat het om de 'proefvakken' die rond 1920-1922 zijn aangelegd bij het in dezelfde tijd gebouwde laboratorium voor Microbiologie. Dit object en het nabij gelegen laboratorium voor Plantenfysiologie werden door architect Blaauw in de stijl van de Amsterdamse School gebouwd op het voor malige landgoed Hinkeloord aan de Generaal Foulkesweg en markeren de overgang van het hoger landbouwonderwijs naar de Landbouw hogeschool (1918) in Wageningen. Enige jaren geleden verliet de WUR dit schitterend gelegen terrein en kwam het vrij voor nieuwe ontwik kelingen. De 'Proefvakken' zijn destijds aangelegd om de groei van gewassen in verschillende bodemom standigheden, in de vakken aangebracht, te meten. De vakken zijn van beton en beslaan elk circa 7x7 meter. Het gaat om in totaal veertig vakken, verdeeld over een rechthoek van 5 x 8 stuks, haaks op de Generaal Foulkesweg. Vanwege het unieke karakter in Nederland (en het zeldzame in Europa) zijn de vakken aangewezen als beschermd rijksmonument. Bij de aanwijzing is vermeld dat dit onlosmakelijk moet worden gezien van de aanwezigheid van de twee bovengenoemde laboratoria, beide eveneens beschermd rijksmonument. Aanwijzing van de vakken vond door vorde rend inzicht echter later plaats dan de labora toria en daardoor ook pas nadat het bestem mingsplan voor het gebied Groot Hinkeloord was vastgesteld. Omdat het bestemmingsplan voorzag in 25 °/o bebouwing op de proef vakken kwamen projectontwikkelaar, gemeente Wageningen en de toenmalige Rijksdienst voor de Monumentenzorg in een convenant overeen dat op de dichtst bij de Generaal Foulkesweg gelegen vakken bebouwing gerealiseerd mocht worden. De tien vakken die hiervoor moeten verdwijnen zouden aan de andere (zuid) zijde weer teruggebracht moeten worden, zodat er weer een vlak van 5x8 stuks zou ontstaan. Heemschut heeft tezamen met de Stichting Groot Hinkeloord en de vereniging Wageningen Monumentaal hiertegen bezwaar gemaakt. Doordat het om een vervolgprocedure ging en niet, wat werd verondersteld, om een nieuw besluit werden de bezwaren wegens termijn overschrijding niet ontvankelijk verklaard. Overigens zou bij een ontvankelijk- en een gegrondverklaring van bezwaren een derge lijke situatie slechts een opschortende wer king hebben gehad, omdat het goedgekeurde bestemmingsplan in dit geval leidend is en het weglaten van bebouwing niet in het belang is van de projectontwikkelaar. Thans rest nog de bouwvergunning voor het aanbrengen van de 'nieuwe' vakken aan de zuidzijde. Als Heemschut en andere genoemde organisaties hiertegen bezwaar maken kan, bij ontvankelijk- en gegrondverklaring, de bouw van de nieuwe vakken alleen niet doorgaan als alle in het convenant betrokken partijen afzien van aanleg. R. Koning is PR-medewerker von de provinciale commissie Gelderland, R. Veelders is technisch adviseur van de PC De Proefvakken in Wage ningen, de verwaarloosde vlakken in 2005 en de vakken rond 1957. Foto's Gemeentearchief Wage ningen, Historische Vereniging Wageningen, SB4. Alle uit het rapport Cultuurhistorische analyse en waardering Groot Hinkeloord te Wageningen door SB4. juni 2007 Heemschut 29 Unieke vakken verplaatst en bebouwd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 31