Lelijke Amsterdamse kruising 'ineens' plein met fontein Jaap Kamerling - De Amsterdamse Watergraafsmeer is onlangs een mooi plein met fontein rijker geworden dankzij de ingrijpende transformatie van de foeilelijke kruising Hogeweg/ Linnaeusparkweg. WAAR HIER VROEGER schots en scheef bestrate vluchtheuvels met een over kill aan onnodige verkeersborden het beeld bepaalden vertoeft de passant nu op een echt pleintje rond een prachtige fontein, fris bete geld met gele IJsselklinkertjes en aangekleed met Ritter-lantaarns en originele gietijzeren bankjes. Dit is het resultaat van liefst twintig jaar actie van buurtbewoners. Zij herinnerden zich de oude fontein, die in 1900 voor dezelfde plek werd geschonken door het waterbedrijf bij de toenmalige Oostergas fabriek. Dat was een grote, gietijzeren fontein, nogal plomp van model op een basis van rotsblokjes en met als bekroning een barokke lantaarn. Deze fontein deed het alleen op hoogtijdagen en fungeerde als hunkerspot voor verliefden om de woorden van een 93-jarige getuige te parafraseren. Al in 1932 werd deze fontein verwijderd omdat de auto heilig ver klaard werd en ruim baan kreeg. In 1988 stuurden de bewoners een eerste epistel naar voorzitter Piet Sagel van het stads deel met het verzoek een replica te plaatsen. Deze vond dat toen niet direct 'opportuun'. Er moest eerst een goede verkeerstechnische reden komen, maar wel liet hij vast zoeken naar eventuele restanten van de oude fontein. Toen die niet werden gevonden zakte de actie in. In 1998 echter zou het stadsdeel fuseren met stadsdeel Oost en bleek er zomaar twee miljoen gulden over te zijn op de begroting. Burgers mochten met ideeën komen om dat geld te besteden. Als bevlogen heemschutter haalde ik samen met het bewonersgroepje onmiddellijk het voorstel uit de kast om weer een fontein te plaatsen en diende het opnieuw in. Er was nu wel een goede verkeerstechnische reden: het stadsdeel wilde het verkeer nu juist afremmen in plaats van vrij baan geven. Het kostte echter nog wel acht jaar sjorren en trekken aan de politiek voordat de fontein er tenslotte kwam.* Toch geen replica Aanvankelijk wilden we als comité wel een replica van de oude fontein plaatsen, al vonden enkelen die toen al wel erg protserig. Toen de buurtpolitici een replica te duur vonden en ontwerpbureau Handle with Care om estheti sche redenen koos voor een eigentijdse variant gingen we akkoord. Het resultaat is een fontein met een basis van twee gele granieten schijven van afnemende omvang, waaruit liefst 37 spuitmondjes brede bundels water omhoog spuiten tot maximaal 6 meter hoog. Het getrapte waterbeeld geeft een knipoogje naar de Rembrandttoren die, in dezelfde vorm gegoten, exact in de zichtlijn ligt. In de avonduren worden de waterstralen aangelicht, wat een sprookjesachtig fonkelend effect geeft. De contouren van de fontein verwijzen naar de oude maar zijn nu transparant en het geel van het graniet verwijst naar het geel in de straat- wanden rondom. De techniek is geavanceerd. Een windmeter geeft toenemende wind door aan het mechaniek zodat de fontein minder hard gaat spuiten en de wandelaar ontzien wordt. De buurt heeft plein en fontein onmiddellijk in bezit genomen. Kinderen rennen door de waterstralen en de bewoners mijmeren op de bankjes. Jaap Kamerling is journalist cultureel erfgoed te Amsterdam 28 Heemschut juni 2007 M&ffi De nieuwe fontein heeft de ruimte op het ver nieuwde plein. Foto Jaap Kamerling I ..J&& mmm-M J. Kamerling e.a. Een plein met een fontein voor de Watergraafsmeer, Local world, Amsterdam, ISBN/EAN nummer 978-90-811681-1-3 -■.f «m^t - Het mirakel van de Watergraafsmeer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 30