Vereniging Vooraankondiging Heemschutdag 2007 Naar plaatsen en dok Voorne-Putten De Heemsehutdag 2007, op 29 september, gaat naar het Zuid-Hollandse Voorne-Putten. Na de pont vanaf Maas sluis bezoeken we in dit gebied een aantal cultuurhisto risch en bouwkundig bijzondere plekken. Foto 1 Het droogdok Jan Blanken uit 1800. Foto's Droogdok Jan Blanken Foto 2 Het aquaduct rond het dok, nu een gangenstelsel In Brielle natuurlijk de in de 15e eeuw gebouwde grote Sint Catharijne- kerk. Imposant ondanks dat hij nooit volledig is voltooid omdat het geld op was. We maken hier een kleine stadswandeling. In Hellevoetssluis verdiepen we ons - letterlijk en figuurlijk - in het kroonjuweel van deze oude vestingstad, het gerestaureerde immense Droogdok Jan Blanken. Ten tijde van de bouw rond 1800 een technisch hoogstandje. Zo heeft het dok een sehipdeur, dat wordt afgezonken door hem vol te laten lopen met water en weer gaat drijven als het wordt leeg gepompt. Rond het dok is een uniek aquaduct van ruim 300 meter, dat vroeger diende als waterreservoir voor als er brand uitbrak tijdens de bouw van de houten schepen. Nu gaat de rondleiding daar doorheen. Na de lunch gaat de bustocht naar de stadjes Heenvliet en Geervliet. Beide steden aan de monding van de Bernisse, profiteerden toen de Ber- nisse nog een breed water was tussen de eilanden Voorne en Putten. Het water vormde de enige handelsroute tussen Holland en Vlaanderen. In de 16e eeuw maakte de verzanding van deze vaarweg een einde aan de bloei van deze stadjes. Het intieme centrum van Heenvliet - beschermd stadsgezicht sinds 1966 - wordt gevormd door de in eikaars verlengde aangelegde haven en markt. Tijdens een kleine stadswandeling in Geervliet, ook een beschermd stadsgezicht wordt het alleen nog voor trouwerijen gebruikte stadhuis(je) bezocht. Een ernaast gelegen sluisje is het enige overgebleven deel van de stadsgracht. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat we op de diverse plaatsen door gidsen nader worden geïnformeerd. Met een bijeenkomst in de hervormde kerk, gesticht in 1307, wordt de dag afgesloten, waarna u weer wordt teruggebracht naar Maassluis. Nadere gegevens en het definitieve programma komen in het augustus nummer van Heemschut. Ewout van der Dussen 26 Heemschut juni 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 28