Exterieur afgerond, interieurschilderingen moeten nog DE RIJKSGEBOUWENDIENST weet dat als geen ander en heeft het zo noodzakelijke onderzoek laten verrichten. Cornelis Tromp (1629-1691), zoon van Maarten Harpertsz. herbouwt het in het Rampjaar 1672 verwoeste buitenhuis dat hier eerder stond, en geeft het de naam Sylisburg. De naam Trompen burg ontstond eerst in de 18e eeuw. De hier weergegeven geschiedenis is ontleend aan het onderzoek en publicatie van drs. B. Olde Mei erink. [Trompenburg, 's-Graveland, beknopte Geschiedenis. Ministerie van VROM/Rijksgebou- wendienst 's-Gravenhage 2006.] Olde Meierink dateert de herbouw van het casco op 1678. Onderhuis Het pand heeft een stenen onderbouw en een bovenbouw bestaande uit stenen met houten stijl- en regelwerk, waarop een houten bekleding is aangebracht. Gedeeltelijk is het opgetrokken op de fundering van het eerdere buitenhuis dat aan Cornelis' echtgenote Mar- garetha van Raephorst toebehoorde en door de Fransen onder generaal Luxembourg in 1672/73 werd verwoest. Het bestaat uit een nagenoeg vierkant Corps de Logis met op het dak een belvédère, dat met de koepelzaal is verbonden door een tussengele- ding. Op de bel-etage bevinden zich de repre sentatieve vertrekken. Bewoning vond vooral plaats in het onderhuis, zowel door Cornelis als door het dienstpersoneel. Wijzigingen In de periode 1771 tot 1808 wordt de ophaal brug vervangen door een dam, komt er een nieuwe parkaanleg en de uit de bouwperiode stammende vensters met vast bovenvenster worden vervangen door sehuifvensters. In de periode 1758-1824 zijn de sehuifvensters met 18e eeuwse roedeverdeling in de koepelzaal vervangen door empire. In 1863 wordt het stukadoorswerk in de traphal en gangen goeddeels vernieuwd. In 1874 wordt de gracht (oostzijde) gedempt en zijn de beide vensters in de eetkamer vergroot tot één raam. Onder architect Sturm van de Rijksgebouwen dienst wordt in 1938 de houten buitenbekle ding gedeeltelijk vernieuwd. Architect J. Holstein vervangt in de jaren vijftig de 19e eeuwse sehuifvensters door gerecon strueerde draairamen. De houten vloer van de koepelzaal maakt plaats voor een marmeren (1958). H. de Lussanet de Sablonière laat de in 1874 gedempte gracht weer uitgraven en reconstrueert en verkort de loopdam uit eirea 1800. In 1984 vindt herstel van de fundering plaats en volgt restauratie aan het houtwerk in de muurconstructie van de koepelzaal. In 2001 tot slot vangt de zojuist gereed gekomen restauratie aan. Restauratievisie Hieronder wordt de visie van architect Hans Vlaardingerbroek voor wat betreft het exterieur zoveel mogelijk integraal weergegeven, [uit: Restauratie visie voor Trompenburg dd 21 maart 200I]. Het ontstane beeld vóór de restauraties was helder: een zeventiende-eeuws pand met latere, veelal negentiende-eeuwse, wijzigingen. Door de restauraties in de tweede helft van de twintigste eeuw vertoont het exterieur een beeld dat het 17e eeuws aspect benadert. De uitwerking en de detaillering waren oorspron kelijk echter vrijwel zeker anders. Zo zijn de raamvormen, de brugaehtige dam bij de entree en de marmeren vloer met gemarmerde pilas ters alle ingrepen waarbij men zonder juiste bouwhistorische onderbouwing heeft getracht dit zeventiende-eeuwse beeld te benaderen. Als gevolg hiervan is de uitgangssituatie thans: een grotendeels negentiende-eeuwse tuinaanleg met een in opzet zeventiende-eeuws huis dat op onderdelen gewijzigd is. De bekleding van het pand namelijk dateert waarschijnlijk uit het derde kwart van de negentiende eeuw (1862) [dit bleek achteraf onjuist: het zuidelijke deel is naoorlogs, de overige zijden 17e eeuws.], de raamvormen uit de tweede helft van de twintigste eeuw. En sinds enige jaren zijn de balustrades van de buitengewoon beeldbe palende belvedère op het Corps-de-Logis om technische redenen verwijderd. het zijn dus de restauraties die de coherentie van het beeld hebben verstoord. De vraag is daarom of het huidige beeld leidend moet zijn bij de 22 Heemschut juni 2007 Trompenburg gaaf gerestaureerd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 24