Winnaars Bouwfonds Award 2007 bekend Kruisherenhotel Maastricht Een betere toegankelijkheid voor het publiek speelde de hoofdrol bij het toekennen van de tweejaarlijkse Bouwfonds Awards, tijdens de Restaura tiebeurs in Den Bosch op 19 april. Deze prijs voor de restauratie van vitale monumenten ging naar het Maastrichtse Kruisherenhotel (grootschalig monument) en Huis de Wiers. De beide winnaars ontvingen 10.000 euro. In totaal zijn er 54 aanmeldingen geweest voor de prijs. De Bouwfonds Award is uitgereikt door Fons Asselbergs, voorzitter van de jury, tevens rijksadviseur Cultureel Erfgoed en hoogleraar monumentaal bouwkundig erfgoed aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Volgens Asselbergs viel de diversiteit van de inzendingen in positieve zin op. 'Het is goed om te zien dat er veel creatieve initiatieven zijn waarbij monumenten een nieuwe kans hebben gekregen en daardoor voor toekomstige generaties behouden kunnen blijven.' In het centrum van Maastricht staat het Kruisherenhotel. Het omvang rijke gebouwencomplex fungeerde sinds de oprichting in 1438 als klooster en kerk voor de orde der Kruisheren. Tijdens de Franse Revolutie deed het dienst als kazerne en arsenaal. In het begin van de vorige eeuw werd het gebruikt als Rijkslandbouwproefstation. Vanaf 1979 verpau perde het complex, vanwege leegstand. Eind 2000 kwam het initiatief om deze bijzondere gebouwen van de ondergang te redden. Een gron dige restauratie werd geïnitieerd en het gebouw werd omgetoverd tot een luxueus en eigentijds designhotel, met respect voor het verleden. Het hotel beschikt over 60 kamers met ieder een verschillend eigentijds karakter. Volgens de jury toont dit initiatief „een hoge graad van durf en cultureel ondernemerschap. Het is een 100% herbestemming, van klooster naar hotel en restaurant. Het straalt kwaliteit uit. De jury merkt op dat dit al het zevende bijzondere project is, waarbij de initi atiefnemer Camille Oostwegel aan het begrip vitaliteit, een meer dan voorbeeldige betekenis en realisatie heeft verbonden. (...)Vandaar dat de jury het toekennen ook beschouwt als een oeuvreprijs." Andere genomineerden waren de NDSM-werf in Amsterdam en De Pas sage in Den Haag. 18 Heemschut juni 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 20