Verplaatst erfgoed steen voor steen als retourvracht vervoerd Eric Ie Gas - Je hebt niet alleen varend erfgoed, er is ook erfgoed dat gevaren heeft. De stolpboerderij op het platteland tussen Meppel en Nijeveen is een voorbeeld van het laatste. Deze Noord-Hollandse boer derij kwam per turfschip naar Drenthe. Een stolpboerderij in drenthe, het is even wennen. De boerderij komt oor spronkelijk dan ook uit Noord-Holland, vertelt plaatselijk historicus Henk Dol uit Nijeveen: Turfschipper J. Nijmeijer voer rond 1880 met turf op Amsterdam. Vanwege de stadsuit breiding, die destijds in volle gang was, stond er rond de stad een aantal boerderijen leeg. Nijmeijer kocht zo'n boerderij en nam die als retourvracht in onderdelen mee naar Drenthe, waar zijn zoon er in wilde gaan wonen." De turfschipper kon zijn ongebruikelijke lading meteen op de goede plaats lossen. Dol: „Langs de plaats waar hij wilde gaan bouwen loopt een grift of veenkanaal, Het was één van de oudste gegraven waterwegen in Drenthe." Die grift is inmiddels gedempt en ook aan de boerderij is in de loop van de jaren veel veranderd. "De stolpvorm is nog goed herkenbaar, maar van een aanwijzing als monument kan geen sprake meer zijn," zegt Hans Ladrak, bouwhistoricus en tevens lid van de Drentse Provinciale Com missie. „Desondanks is het is een interessant gebouw, ook vanwege het verhaal dat eraan vastzit." Ladrak pleit voor dendroehronolo- gisch onderzoek van de gebinten: "Zo kun je de ouderdom vaststellen. Ik vermoed dat we te maken hebben met een boerderij uit de zeven tiende eeuw of misschien nog wel ouder." Even dreigde de stolpboerderij voor de tweede keer ten prooi te vallen aan stadsuitbrei ding, ditmaal van Meppel. De nieuwbouw wijk De Nieuwveense Landen is al gepland en de boerderij, waar tegenwoordig boer Jaap Benak woont, staat daar binnen afzienbare tijd middenin. Een stel moderne boerderijen in de omgeving gaat tegen de vlakte en voor de stolpboerderij dreigde datzelfde lot. Benak kan tot zijn vreugde echter melden, dat de vooruit zichten zich lijken te verbeteren: "De gemeente Meppel heeft plannen om hier een buurtcen trum te beginnen. Ik hoop dat de boerderij in die functie behouden kan blijven." Eric Ie Gras is redacteur van Heemschut Foto 1 De steen voor steen naar Drenthe vervoerde stolpboerderij uit Noord-Holland. Ook hier dreigde sloop als gevolg van stadsuitbreiding, maar het historische pand met de vreemde geschiedenis tot misschien zelfs de zeven tiende eeuw kon behoudne blijven. Foto Casper Ie Gras. juni 2007 Heemschut 15 Stolpboerderij per turfschip naar Drenthe

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 17