Leningregeling voor restauratie van varend monument Revolving fund van 500.000 helpt oude vloot waterdicht te houden Pieter Baars en Theo van Oeffeit - Als we het over monumenten hebben, denken we al snel aan gebouwen, of misschien aan stedelijke en land schapsstructuren. Een vergeten categorie is het mobiele erfgoed, zoals treinen en boten. Het Nationaal Restauratiefonds is zich daarvan bewust, en wendde zich tot het VSBfonds om de vaak erg dure restauratie van historische schepen mogelijk te maken. Sinds een jaar is er nu de 'Varend Monument-Lening'. NEDERLAND IS VANOUDS een varende natie, met naar schatting nog ruim 2.500 monumentale schepen. Van sleepboten en tjalken tot vletten en klippers. Veel meer van de historische vloot is echter verloren gegaan. Het zou jammer zijn als wij al onze historische schepen achter ons zouden verbranden. Samen zetten het Nationaal Restauratiefonds en het VSBfonds de 'Varend Monument-Lening' (VML) op. Vanuit het fonds worden leningen met lage rente verstrekt. Zo blijft het startkapitaal van 500.000 terugvloeien in het fonds en wordt het beschikbare budget telkens 'gerecycled'. Zo kunnen ook in de toekomst scheepseige naren een aanvraag doen. Door te investeren in de inzet van bevlogen mensen wordt een 'voortvarende' restauratie van talloze historisch waardevolle schepen mogelijk gemaakt. Gift of lening Inkomsten uit een varend monument; het is een heikel punt. Toch heeft Joop Muilerman, pro ductontwikkelaar van het Nationaal Restaura tiefonds, er alle vertrouwen in dat deze nieuwe regeling een succes wordt. 'Wij zien een lening uit het fonds als een steuntje in de rug voor de eigenaar van een varend monument. Voor de restauratie van een boot zul je van allerlei kanten geld bij elkaar moeten harken. Met de Varend Monument-Lening bieden we wellicht het laatste restje geld dat nodig is om de finan ciering rond te krijgen. We geven ook voorlich ting over manieren om elders subsidie aan te vragen en andere manieren om de financiering rond te krijgen.' In het fonds zit genoeg om dit jaar vijftien tot twintig anvragen te honoreren tegne een rente van 1,5 °/o. Formulieren De aanvraag voor een lening kan bij het VSB fonds worden ingediend door middel van een volledig ingevuld aanvraagformulier, dat te downloaden is van www.vsbfonds.nl/varenderf- goed. De regeling kent vier aanvraagronden per jaar. Het VSBfonds in Utrecht neemt de administratieve behandeling voor zijn rekening. Alle aanvragen worden vervolgens voorgelegd aan een commissie van deskundigen. Het Res tauratiefonds zorgt voor financiële toetsing en afhandeling. Pieter Boars en Theo van Oeffeit zijn werkzaam bij het Nationaal Restauratiefonds De afdeling Voorlichting Et Communicatie van het VSBfonds kan verder informatie over de aanvraag verschaffen: telefoon (030) 230 33 03 e-mail info@vsbfonds.nl 12 Heemschut juni 2007 'Vergeten ïrleden terug m e vaart

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 14