Zuid-Holland drongen op het behoud van dit duinboerderijtje op de geestgrond achter de duinen. Tijdens dat gesprek is de wethouder er ook op gewezen dat Wassenaar naast diverse rijksmonumenten rela tief weinig objecten als gemeentelijke monu menten beschermt, temeer daar de gemeente veel meer heeft dan alleeen villa's. Hoewel de wethouder verklaarde voornemens te zijn beleid te gaan ontwikkelen, zag hij wel een probleem voor de eigenaar die sloopplannen heeft. Het boerderijtje is ook opgenomen in het onlangs verschenen boek Boerenerf, een inventarisatie van boerderijen in Voorschoten en Wassenaar. Muur rond Witte Kerk Noordwijkerhout blijft Noordwijkerhout - Onder druk van vele protesten, zelfs wordt gesproken van een dorpsrel, is het gemeentebestuur van Noordwijkerhout terug- Behoud keuterboerderijtje Wassenaar - Aan de Oostdorperweg 121 in Wassenaar staat een, thans weliswaar wat ingesloten, langhuisboerderij. Het is een vrij gaaf bewaard gebleven waardevol voorbeeld van de laat 19e eeuwse kleinschalige agrarische bebouwing langs de Oostdorperweg en van het agrarisch verleden van Wassenaar. Het is een van de laatste kleinere keuterboerderijtjes. Een nieuwe eigenaar wil het pand slopen. Door een verzoek van Heemschut het pand op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen en het besluit van de gemeente dat officieel in behandeling te nemen, geldt tot een definitief besluit van het college een voorbescherming. Tijdens een gesprek dat Heemschut met de wet houder had, waarbij ook vertegenwoordigers van de stichting Historisch Centrum (van Was senaar) aanwezig waren, is gezamenlijk aange- gekomen op het besluit om het muurtje rond de Witte Kerk en het voormalig kerkhof van Noord wijkerhout af te breken. Het doel was de cirkel rond de kerk te verkleinen, het gebied daarbinnen op te hogen en het nu groene hof ten dele te bestraten. Het werk was al aanbesteed. Een artikel in Heemschut van juni vorig jaar, 'karaktermoord op oude kern', dat door een lokale krant is overgenomen, heeft een belangrijke rol gespeeld in het besluit de werk zaamheden te schrappen. Ook de provinciale commissie heeft de gemeente gewezen op de aantasting van die cultuurhistorische plek. De gemeente gaat wel door met andere nieuw- bouwplannen in het centrum van het dorp, waarvan veel inmiddels ook al is gerealiseerd. Ewout von der Dussen 6 Heemschut april 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 8