Heemschut Actief Groningen Foto 1 Groningen. Het Blauwe Dorp, Wingerdhoek. Foto Pieter Wiggers Het Blauwe Dorp: sloop of monument? Groningen - Op 31 januari vroeg de gemeente raad van Groningen aan B en W drie maanden uitstel voor het besluit over de monumenten status van de randwoningen van het Blauwe Dorp. De raad vond dat nodig voor onderzoek naar financiering van de renovatie. De meerder heid van de raad vindt dat niet de gemeente Groningen de kosten van de renovatie moet dragen, nu woningcorporatie Nijestee weigert de woningen te renoveren. Nijestee wil de woningen slopen en vervangen door nieuw bouw. Wanneer de woningen op de gemeen telijke monumentenlijst komen, zal Nijestee de woningen verkopen. De meerderheid van de raad heeft geen bezwaar tegen plaatsing van de randwoningen van het Blauwe Dorp op de gemeentelijke monumentenlijst wanneer financiering van de renovatie mogelijk is. Heemschut heeft de aanvraag om de 100 randwoningen op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen op 3 september 2006 ingediend. De gemeentelijke welstands- en monumentencommissie heeft B en W geadviseerd deze monumentenstatus te verlenen. De bewoners van het Blauwe Dorp hebben zich enorm ingezet voor het behoud van hun buurt door middel van een handtekeningenactie met ruim drieduizend handtekeningen, een eigen website, persberichten en veel aandacht voor het Blauwe Dorp op de lokale tv. Zie www.hetblauwedorp.nl Molenbiotopen in bestemmingsplan Win sum - De Groningse commissie heeft gereageerd op het voorontwerp bestemmings plan Boogplein van de gemeente Winsum. Dit bestemmingsplan was nodig vanwege het plan voor de aanleg van een nieuw winkelcentrum in het centrum van Winsum, met een verdiepte parkeergarage en appartementen boven de winkels. Bij het voorontwerp bestemmingsplan en bij het ontwerp van het winkelcentrum is geen rekening gehouden met de molenbio topen van de nabij gelegen molens De Ster en De Vriendschap. Volgens het plan is binnen de biotoop van molen De Ster een maximale bouwhoogte van 15,5 m toegestaan, 5 m hoger dan de stellinghoogte van deze molen (10,5 m). Als de plannen gerealiseerd worden, zal de windvang van beide molens worden aangetast, wat turbulentie en beschadiging van de wieken tot gevolg kan hebben. De commissie heeft de gemeente Winsum verzocht de molen biotopen in het bestemmingsplan Boogplein op te nemen. Ook verschillende molenstichtingen en buurtbewoners hebben gereageerd op het Boogpleinplan. Dorp bij Nationaal Landschap Haren - De provinciale commissie van Groningen heeft in een brief van 13 december 2006 aan Gedeputeerde Staten aangedrongen op opneming van het bijzonder waardevolle landschap rond het dorp Haren in het reeds bestaande Nationaal Landschap Drentse Aa. Daarbij vroeg de commissie om meer aandacht voor de (cultuur)historische waarden in de beschrijvingen van dit gebied. Maak beleid van visies en nota's Groningen - De provinciale commissie Groningen heeft in een brief van 21 februari aan Gedeputeerde Staten van deze provincie, dit college aangesproken op zijn verant woordelijkheid. De provincie produceert veel visies en nota's over omgaan met landschap en cultuurhistorie, maar deze aandacht voor cultuurhistorie is nauwelijks terug te vinden in de uitvoering van het provinciaal beleid. Heemschut is op het ogenblik zelf bezig met het opzetten van projecten die als doel hebben de bescherming van het ruimtelijk historisch karakter van het Groninger landschap. De com missie vraagt om aandacht voor cultuurhistorie en landschap in het nieuwe collegeprogramma en wil ook graag meedenken in het planproces voor het nieuwe Provinciaal OmgevingsPlan (POP). Tineke Vooijs april 2007 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 7