Stellingkorenmolen op stadswal van historische vestingstad Ubald Elshuis RESTAURATIE, NIEUW EN EIGEN ONTWERP I Maarnse Grindweg 12f Tel/Fax 0343 - 44 10 41 HOUTSNIJDERSATELIER 3951 LK Maarn E-mail ubaldelshuis@hetnet.nl april 2007 Heemschut 45 Foto 1 Foto 1 De stellingmolen van Ravenstein Foto 2 Noordbrabants Museum exterieur. Foto's Noordbrabants Museum Foto 3 Landschap met moderne windturbines, en onverwacht onderdeel van de molenexpositie Op bastion 'Utrecht' van de oude stadswal van Ravenstein bouwt molenaar Versterren in 1857 de nieuwe, ronde stenen stelling korenmolen De Nijverheid. Op 20 april tijdens de Erfgoedexcursie (zie pagina 44) kunnen Heemschut leden de molen bekijken. Deze molen De Nijverheid vervangt een oude standerdmolen op deze plek. Nog geen twintig jaar na de bouw in 1857 wordt Löuis van Stekelenburg uit Oss eigenaar. Vanaf 1926 is de molen in handen van de familie Voet, die het dertig meter hoge gereedschap in 1991 verkoopt aan de stichting Ravensteinse molen. In al die wisselingen van eigendom verandert ook de naam, tijdelijk, in De Raaf. Een restauratie zorgde er recent voor dat de molen kan dienen als cultureel centrum. Bijgebouwen zijn verwijderd en in stijl teruggebouwd. Tegenwoordig draaien de wieken nog slechts onder gezag van vrijwillige molenaars. Bij de laatste restauratie werden onder de betonvloer de vier teerlingen van de oude standerdmolen teruggevonden. Die zijn nu in het straatwerk onderin de molen terug te zien. De molen maalt spelt, een graan soort die 9000 jaar geleden al werd verbouwd als gewas dat tegen een stootje kan. Machtswisselingen De omgeving van Ravenstein kende eeuwenlange strijd om de macht. Om deze reden zijn rond Ravenstein veel verdedigingswerken aangelegd, waarvan nu nog de Maaspoort en Kasteelsepoort over zijn. De eerste schermutselingen begonnen toen Walraven van Valkenburg in 1360 zonder vergunning van de hertog van Brabant tol ging heffen op de rivier, waaraan hij een kasteel had gebouwd. Rond dat kasteel ontstond geleidelijk de nederzetting Ravenstein, die in 1380 stadsrechten kreeg. De bisschop van Luik, de hertogen van Kleef, van Gelre en van Brabant vochten geregeld onderling om het bewind. Enkele eeuwen viel de plaats onder Kleefs bestuur; na de Franse bezetting kocht de Bataafse Republiek de katholieke enclave. In het stadje staan nog veel oorspron kelijke gebouwen uit de beginjaren. De Nijverheid van Ravenstein

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 47