Lambert de Marchant et d'Ansembourg overleden Nieuwe bewindsman monumenten Erfgoed Nederland Op 17 februari is onverwacht op 74-jarige leeftijd overleden de voorzitter van de Nederlandse Kaste lenstichting, mr. Lambert J.R.J.B.W.G.E.M. Graaf de Marehant et d'Ansembourg. Lambert, zoals we hem kenden, was sinds 1997 voorzitter van de Neder landse Kastelenstichting (NKS) en een aimabele en inspirerende persoonlijkheid. Zijn stelling: het gaat om het platonische kasteel de belangen daarvan, niet van die van de eigenaren soms moeten kastelen zelfs tegen hen worden beschermd. (Interview in Heem schut jrg 82/2 april 2005, pp 12, 13). Regelmatig ontving hij leden van de Kastelenstichting op zijn chateau: kasteel Amstenra(e)de in Zuid-Limburg, waaraan eenieder goede herinneringen bewaart. Als kasteelheer kende hij de problemen rond onderhoud en restauratie, maar ook en vooral de bedreigingen van de omgeving. Desgevraagd zette hij uiteen waar het beroemde arrest Marchant en d'Ansembourg - als ik het mij goed herinner uit 1918 - precies over ging. Er was een weg geprojec teerd dwars door het landgoed. De onteigening van het land werd aangevochten door zijn grootvader, die het proces verloor. Het arrest maakte vooral geschiedenis omdat de Hoge Raad voor het eest het algemeen belang liet prevaleren boven het privé belang. Lambert, stammend uit een roemrucht adellijk geslacht, was zijn werkzame leven in diplomatieke dienst. Laatstelijk als ambassadeur geaccredi teerd in Stockholm. Na zijn pensionering werd hij voorzitter van de NKS en opnieuw een uitstekend ambassadeur, ditmaal voor de bescherming van het Nederlandse kasteel. Hij was geliefd door zijn diplomatieke optreden, maar ook en vooral om zijn zeer openhartige en oprechte manier van met mensen omgaan. Persoonlijk herinner ik mij hem als een eenvoudig, plezierig en direct mens die goed kon luisteren en van grote eruditie was. Maar hij was ook een landedelman die hield van zijn chateau en van de Limousin runderen die in het heuvelach tige landschap rond het kasteel graasden. Hij was voortdurend bezig met instandhouding van het ensemble. Hons Bollebakker De nieuwe minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Ronald Plas- terk (PvdA) verheugt zich, zei hij op de eerste dag van zijn ministerschap, heel erg op het onderdeel cultuur in zijn ministersportefeuille. 'Ik verheug me zeer op cultuur. Dat ligt na aan mijn hart. Cultuur geeft glans aan je leven.' Ronald Hans Anton (Ronald) Plasterk werd op 12 april 1957 geboren te Den Haag. Hij werd in 2000 hoogleraar Ontwikkelingsgenetiea aan de Universiteit van Utrecht en directeur van het Hubreeht Laboratorium, het Nederlands Instituut voor Ontwikkelingsbiologie (KNAW). Verder was hij onder meer bijzonder hoogleraar Moleculaire biologie, hoogleraar Moleculaire Genetica en groepsleider in het Nederlands Kanker Instituut, columnist bij de Volkskrant en bij het tv-programma Het Buitenhof. Na het behalen van het diploma gymnasium-B studeerde hij economie (propedeuse) aan de Universiteit van Amsterdam en biologie aan de Rijksuniversiteit Leiden. Hij behaalde zijn doctoraal biologie in 1981. In 1984 promoveerde hij in Leiden tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen Bij het begin van de lente is op 21 maart door vier organisaties de fusie tot het nieuwe sectorinstituut Erfgoed Nederland beklonken. Al aan het begin van dit jaar zijn de vereniging voor de Documentaire Informatie voorziening en het Archiefwezen (DIVA), de stichting Erfgoed Actueel, de stichting Nationaal Contact Monumenten (NCM) en de stichting voor de Nederlandse Archeologie (SNA) samengesmolten. Erfgoed Nederland zet zich in voor de versterking van de maatschappelijke positie, het belang en de betekenis van het cultureel erfgoed als geheel en streeft naar een erfgoedbrede samenwerking. Archeologie, archieven, monumenten en musea zijn de speerpunten die door seetoreoördinatoren worden aange stuurd. De nieuwe organisatie zal meer aandacht vragen voor erfgoed en interculturaliteit, voor erfgoededucatie en voor innovatieve ontwikke lingen rond de e-eultuur. Erfgoed Nederland werpt zich op als platform voor kennisontwikke ling, informatie uitwisseling, reflectie en innovatie. Het nieuwe bestuur bestaat uit prof. dr. M.C.R. Grever, drs. J.J.L.M. Janssen, drs. R.H. Keuning en dr. H. van Londen uit de vier eerdere organisaties. 40 Heemschut april 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 42