niet te lange tijd naar het industrieterrein Kloosterlanden zal vertrekken. Daar staat overi gens nog niets over vast, zo is van de zijde van het bedrijf vernomen. Het bestemmingsplan voor deze buurt gaat uit van bijna volledige sloop van het fabriekscomplex. Senzora is voortgekomen uit het bedrijf dat de broers Schoemaker in het begin van de vorige eeuw overnamen van hun vader. Aanvan kelijk ging het alleen om het branden van koffie, later kwam er de productie van zeep bij. In 1916 werd een nieuwe fabriek geopend aan de Raamstraat waar zeep, suikerwaren en gebrande koffie werden gemaakt. Met regelmaat kwamen uitbreidingen tot stand. In 1996 bouwde het familiebedrijf een nieuwe fabriekshal op het bedrijventerrein Klooster- landen. De productie in de Raambuurt ging evenwel gewoon door. De Stichting Industrieel Erfgoed Deventer heeft het afgelopen jaar opdracht gegeven aan Architectenbureau I'M een studie van deze locatie te maken, een plan waarin aantrekkelijk wonen wordt gecombineerd met behoud van zoveel mogelijk industrieel erfgoed. Bij de pre sentatie van de studie, eind vorig jaar, bleek dat de stichting vooral aanstuurt op behoud van het Senzora-kantoor aan de Sluisstraat, twee fabrieksgebouwen aan de Bergsingel en twee aan de Raamstraat. Het Senzora-kantoor aan de Sluisstraat is gevestigd in de vroegere steendrukkerij van de N.V. Boek- en Steendrukkerij vroeger J. de Lande. Het fraaie, witte gebouw dateert van 1894 en is ontworpen door de Deventer stads architect J.A.Mulock Houwer. Het oudste pand in dit gebied bevindt zich aan de Bergsingel 2. Het werd in 1888 gebouwd voor de Deventer Stoom- Wasch-Bleek- en Strijkinrichting van G.S.W. Wierdt. Het maakt sinds 1929 deel uit van het Senzora-complex. In 1916 werd een fabriek gebouwd aan de Raamstraat, het eerste gebouw van Senzora in de Raambuurt. Daar naast bevindt zich een ander pand van Senzora, aanvankelijk gebouwd als watergasfabriek. Daar is weinig van overgebleven, het pand werd na de verhuizing van de gasfabriek in 1910 ver bouwd tot koffiebranderij. Alleen de voorgevel is nog van de gasfabriek. Gijs van Elk, voorzitter van de SIED over de studie: 'Met dit plan wil de stichting laten zien welke ontwikkelingen mogelijk zijn met behoud van industrieel erfgoed. Niet om aan te geven hoe het moet, maar hoe het kan. Met dit schetsplan hopen wij op onze eigen wijze een bijdrage te leveren aan de invulling van dit markant gelegen gebied.' Daarin is de organisatie zeker geslaagd. Het laat zich aanzien dat de mogelijkheden er zijn om de eigentijdse herleving van de Raambuurt goed af te ronden. Wibo Burgers is freelance journalist april 2007 Heemschut 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 37