In het begin van de twintigste eeuw kwamen de veranderingen. Er werd een nieuw indu strieterrein aangewezen en in 1908 verdween het gemeentelijk gasbedrijf naar de Zutphen- seweg. Ingrijpend waren ook de gevolgen van de ondergang van de ijzergieterij Nering Bögel in 1932. In plaats van fabriekshallen kwamen er woningen in nieuwe straten als de Gie terijstraat, de Hallenstraat en de Werfstraat. De oude haven werd gedempt om de afrit van de nieuwe IJsselbrug mogelijk te maken. In de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw namen de industriële activiteiten in deze omge ving verder af. Vanaf die tijd is er nog maar één groot bedrijf, de zeep-en wasmiddelenfabriek Senzora (Sehoemaker en Zonen Raambuurt) uit 1876. Voor deze buurt ontwikkelde Deventer een plan met woningen, kantoren met 'bastions', toren- aehtige gebouwen aan de rand van het gebied. Daartegen rees verzet. Zo pleitte de Stichting Industrieel Erfgoed Deventer voor handha ving van fabriekspanden en woningen aan de Bergpoortstraat. Ze kreeg een steun in de rug door de beslissing van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, die zeven fabriekspanden (waarvan vijf aan de Bergpoortstraat) de status van rijksmonument gaf. Huidige situatie De Raambuurt is hard op weg een aantrekkelijke woonomgeving te worden, waarin fabrieks panden en woningen van vroeger worden gecombineerd met nieuwe architectuur. Een belangrijk element is ook de Buitengracht, met populieren en esdoorns. Het water en de bomen contrasteren op verrassende wijze met vroegere industriële bebouwing. In de Bergpoortstraat, die tien jaar geleden model stond voor de fabrieksstraat uit het eind van de negentiende eeuw, zijn de zestien arbeiderswoningen uit 1887, rijksmonument, gerestaureerd door de N.V. Bergkwartier, maatschappij tot stadsherstel. Hier bevinden zich ook twee fabrieksgebouwen: de 'molen' van Ten Hove, de stoomolieslagerij uit 1891 met ketelhuis en schoorsteen, en de vroegere stoomgrutterij en lijnmeelfabriek van de firma Wijers met een dichte silo. Op de plek van de laatste zijn appartementengebouwen verrezen, de silo is sinds april 2005 in gebruik als depot voor archeologische voorwerpen van Overijssel en Deventer. Op de nieuwe woongebouwen staan de namen van vroeger: stoomgrutterij, lijnkoekbakkerij, zeepziederij en kuiperij. Het andere fabrieksgebouw aan de Bergpoortstraat wacht nog op een nieuwe bestemming. Op de hoek van de Raamstraat vinden we het vroegere onderkomen van de N.V. Deventer Ijzergieterij en Machinefabriek v/h J.L. Nering Bögel Et Co. Dit was eens het grote modelhuis van de gieterij, waarin een kostbaar bezit was opgeslagen: de modellen of mallen van alle producten. Tot de producten behoorden vuurtorensputdeksels, complete machines en installaties, stoomketels en lantaarnpalen. Deze firma ging in 1932 ten onder in de grote financiële crisis. In 1933 werd de maalderij Schepers in het gebouw gevestigd. Het gebouw kreeg toen de naam IJzermolen, zoals nog op de gevel is te zien. Het imposante gebouw is gerestaureerd en huisvest de kunstsmederij van Willem Jonkers III. Enkele andere historische gebouwen in deze buurt komen nog aan de beurt. Een daarvan is het fraaie gebouw van de voormalige inkt- en zegellakfabriek P. van Son Et Co. aan de Berg- singel 15-17. Deze fabriek is in 1889 gebouwd, in de stijl van de Hollandse Renaissance. Het villa-achtige gebouw staat centraal in het project Groene Oever met laagbouwwoningen. Aan de Raamstraat vinden we appartementen gebouwen met zaagtanddaken, refererend aan het industriële verleden. Behoud kantoor Het Raamkwartier in zijn nieuwe vorm, steeds meer een aantrekkelijk woongebied dat zijn fabrieksverleden allerminst verbergt, zal echter pas helemaal af zijn wanneer ook de locatie van de fabriek Senzora onder handen is genomen. Deze wordt begrensd door de Sluisstraat, de Raamstraat, de Raamdwarsstraat en de Buitengracht. De Stichting Industrieel Erfgoed Deventer (SIED) verwacht dat Senzora binnen Foto 3 De 'buitenwand' van de Raambuurt. Hier komen vooral ook appartementen. Foto 4 De Bergpoortstraat van nu. Foto 5 Het Senzora-kantoor aan de Sluisstraat. 34 Heemschut april 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 36