M Colofon Industria in Heemschut 30 In Oranjekanaal bij Emmen. Foto Marcel Overbeek 'T VERHAAL VAN HET ORANJEKANAAL. Bedum, Profiel/Beilen, Drenthe. 2006. 114 blz., afbn.. ISBN 12.978090-75115- 40-6. prijs: 19,95. Dit boek ontstond naar aanleiding van een tentoonstelling over het 150-jarig bestaan van het Oranjekanaal, die vanaf de zomer van 2006 in verschil lende Drentse dorpen te zien was. De tentoonstelling en het daaruit voort gekomen boek zijn een initiatief van de Historische Vereniging Zuid-oost Drenthe. Aan de hand van verschil lende thema's wordt de geschiedenis van het Oranjekanaal (op beknopte wijze) beschreven door verschillende auteurs. Aan de orde komen onder meer de sluizen in het kanaal, de bruggen, wonen en werken langs het kanaal en de scheepvaart. Het Oranjekanaal werd in 1854-1858 gegraven om een scheepvaartverbinding te realiseren tussen de Drentse Hoofdvaart bij Smilde en het gebied in ontginning rondom Emmen. De opdracht voor het graven van het kanaal werd gegeven door de Drentse Veen- en Midden Kanaal Maat schappij. Op verzoek van de directie van de Kanaalmaatschappij verleende koning Willem III toestemming de familienaam 'Oranje' aan het kanaal te geven. Na diverse tegenslagen te hebben overwonnen bereikten de kanaalgravers in 1858 Zuidbarge bij Emmen, waar het kanaal aansloot op de Verlengde Hoogeveensehe Vaart. Het Oranjekanaal heeft nooit voldaan aan de verwachtingen. De scheepvaart bleef beperkt tot lokaal transport van turf en goederen. De opkomst van het wegtransport na 1950 luidde het einde van het kanaal in en in 1976 werd het kanaal voor de scheepvaart gesloten. Nu dient het als afvoerkanaal en heeft het een grote recreatieve betekenis. Het Oranjekanaal behoort tot de landschappelijk fraaiste kanalen van ons land. Het boek is rijk voorzien van historische en actuele (kleuren) foto's. Industria is de nieuwsbrief van de Stichting Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN). FIEN zet zich sinds 1984 in voor het behoud van industrieel erfgoed in Nederland. Bij FIEN zijn 65 lokale en regionale stichtingen en verenigingen aangesloten. Website www.industrieel-erfgoed.nl Redactieadres Industria Redactie Industria p/a Marcel Overbeek Noteboomstraat 61 8021 WR Zwolle Mailadres industria@industrieel-erfgoed.nl vf.' r g

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 32