Industrieel nieuws Zuid-Holland Den Haag: Op 15 december heeft gedeputeerde Erik van Heijningen van de provincie Zuid-Hol land de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de wedstrijd 'Herbestemming Brugwachters huisjes'. De provincie schreef in 2006 een wedstrijd uit waarbij particulieren, ondernemers en ver enigingen plannen konden inzenden voor een nieuwe bestemming van vier brugwachters huisjes aan de vliet in Voorburg. De karakteris tieke brugwachtershuisjes werden volgens een standaardontwerp ontworpen in chaletstijl in 1895. De huisjes zijn opgetrokken uit baksteen en hebben een vakwerkskelet van hout. Drie van de vier huisjes, die hun oorspronkelijke functie hebben verloren, staan op de rijksmo numentenlijst. De huisjes staan bij de Kerkbrug, de Nieuwe Tolbrug, de Oude Tolbrug en de Wijkerbrug. Een deskundige jury heeft uit een totaal van zeventien inzendingen het plan 'De toekomst van het verleden' van ir. B. Spanjers en ir. J. Groen als beste plan gekozen. Dit plan gaat uit van een specifieke herbestemming voor elk brugwachtershuisje, met een mogelijke functie als lunchroom, souvenirwinkel, rust- huisje en logiesruimte. De tweede prijs is voor het plan 'Oost west thuis best', ingezonden door ir. Patricia E.M. Engelbert van Bevervoorde. Dit plan gaat uit van een halfjaarlijkse artistieke aankleding van het interieur van de huisjes door kunstenaars. Het ontwerp zou geïnspireerd moeten worden door het thema water. De herbestemming van de brugwachtershuisjes past in de doelstelling van de provincie om meer toerisme aan te trekken op de vaar route van de Vliet tussen Delft en Leiden. Met de winnaars wordt overlegd over de verdere uitwerking van de plannen. Er is een inves teringsbon beschikbaar van 1.000 voor de eerste prijswinnaar. Kinderdijk: De Stichting Groene Hart heeft van de provincie Zuid-Holland een subsidie van 99.165 ontvangen voor het project 'Focus op industrieel erfgoed'. Het project richt zich op het behoud en de ontwikkeling van industriële monumenten in Kinderdijk en in de Merwedezone. Het project bestaat uit een inventarisatie en het maken van waardestellingen van het industrieel erfgoed, alsmede een verkenning van mogelijkheden voor hergebruik. Bij het zoeken naar nieuwe functies voor oude bedrijfspanden zal vooral worden gekeken naar toeristische en recrea tieve bestemmingen. Het gebied bij Kinderdijk en Alblasserdam is van oudsher een centrum van de scheepsbouwindustrie. Aan de bloei periode van deze bedrijfstak herinneren nog enkele oude scheepswerven, directievilla's en arbeiderswoningen. In de visie van de Stichting zou het traditionele toeristenbezoek aan het windmolencomplex in Kinderdijk moeten worden uitgebreid naar gemalen en overblijfselen van de scheepsbouw industrie. In 2007 en 2008 zal het erfgoedpro ject door de Stichting Het Groene Hart worden uitgevoerd, in samenwerking met ingenieursbu reau Oranjewoud uit Heerenveen. Voorburg: Brugwachtershuisje bij Westeindebrug. Foto Marcel Overbeek Kinderdijk: scheepswerf Foto Marcel Overbeek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 30