Groningen Drenthe Overijssel Industrieel nieuws Tinollinge. De oude voetgangersbrug over de Rasquerdermaar bij Tinallinge in noord-west Groningen blijft behouden. De eigenaar van de brug, het waterschap Noorderzijlvest had bij de gemeente Winsum een sloopaanvraag inge diend voor de brug. Omdat de brug al in 2000 als rijksmonument is aangewezen, werd de sloopaanvraag door de gemeente geweigerd. De Paardentil is, zoals de naam al aangeeft een voorbeeld van een typisch Groninger brug voor het transport van vee (paarden, koeien) van het ene weiland naar het andere. Dit type bruggen is smal en hoog gebouwd. De brug bestaat uit gemetselde zijwanden met troggewelven, de overspanning bestaat uit een stalen ligger met leuningen. De Paardentil bij het dorpje Tinal linge, gebouwd in 1901 is een van de laatste overgebleven Groninger veebruggen. Omwo nenden van de brug hebben bij de gemeente aan de bel getrokken, toen bekend werd dat de brug in het voortbestaan werd bedreigd. De in slechte staat verkerende brug zal nu in opdracht van het waterschap in de oude staat worden hersteld. Meppel. Het terrein van de voormalige gasfabriek aan het Vledder, in de binnenstad krijgt een nieuwe bestemming. Een aantal oude kantoorgebouwen is inmiddels gesloopt waardoor ruimte ontstaat voor een nieuw stedenbouwkundig plan. Volgens dit plan zullen op het gasfabriekterrein en het aangrenzende marktplein een nieuwe bioscoop, horecavoor- zieningen en diverse culturele voorzieningen worden gevestigd. Aan de Gasgracht staan nog drie oude gebouwen van de voormalige gasfabriek, die waarschijnlijk behouden zullen blijven. Meest opvallend is het stokerijge bouw, een tweelaags bakstenen pand uit ca. 1920, dat sinds de jaren zestig dienst deed als brandweerkazerne. Naast dit pand staat een oud neo-classistisch gebouwtje met rondboog vensters, dat in 1840 als school werd gebouwd en later bij de gasfabriek in gebruik kwam als bergplaats voor steenkool. Ter plaatse staat dit gebouw bekend als de 'Hummelschool.' Tussen deze panden staat een bakstenen loods, het voormalige zuiverhuis. De oude bedrijfsgebouwen zullen een nieuwe bestemming krijgen binnen het stedenbouw kundige concept. Enkele lokale politieke par tijen hebben bij de gemeente gepleit voor het weer opengraven van de (gedempte) Gasgracht. Deze doodlopende gracht had in het verleden een functie als aanvoerhaven voor de steenkool die bij de gasproductie werd gebruikt. Moge lijk kan de weer opengegraven Gasgracht een functie krijgen als museumhaven. Hengelo. Op 16 november 2006 is het nieuwe Twents Techniek Museum in Hengelo officieel geopend door minister Maria van der Hoeven. Het techniekmuseum, dat in 1981 werd opge richt door vrijwilligers onder de naam Hengelo's Educatief Industrie Museum (HEIM), is vanaf voorjaar 2006 gehuisvest in de Wilhelmi- naschool aan de Industriestraat. De school werd in 1917 gebouwd als fabrieksschool voor de metaalgieterij van de firma Stork. Het Twents Industriemuseum biedt met de geheel vernieuwde presentatie in het museum een overzicht van 150 jaar Twentse industriege schiedenis. Niet alleen de Hengelose industrie, zoals de elektrotechnische industrie (Heemaf, Dikkers, Hazemeyer) en de metaal (Stork) maar ook de industriegeschiedenis van Enschede, Almelo en Oldenzaal komt nu aan bod. De kern van de museumcollectie bestaat uit een verzame ling oude machines, waaronder de oudste in Hengelo vervaardigde stoommachine. Maar het museum biedt ook ruimte aan moderne techniek, waaronder radarinstallaties en instru menten voor de ruimtevaart. Een belangrijke plaats in het museum wordt ingenomen door educatieve afdelingen, waar jonge bezoekers op speelse wijze met techniek in aanraking komen. Naar aanleiding van de opening van de nieuwe huisvesting van het museum is een publicatie verschenen, gewijd aan het 25-jarig bestaan van het techniekmuseum. Het boek, met de titel '25 jaar techniekmuseum Hengelo: Fabrieksschool Stork, nu Twents Teehniekmuseum. Meppel: De voormalige gasfabriek Foto Marcel Overbeek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 27