Agenda Enkhuizen: Tentoonstelling 'De Dijk'. Zuiderzeewerken van J.H. Mastenbroek Heemschut bestaat bijna 100 jaar en zet zich in voor het behoud en de bescherming van gebouwd en aangelegd cultureel erfgoed. Aanvankelijk gebeurde dat vanuit de Bonds- gedachte: onder de naam Heemschut werd voor vele deelbelangen gestreden, van de aantasting in de stad tot de verrommeling op het platteland. Nog steeds is dat het geval, al zijn er de afgelopen jaren veel aparte organi saties opgericht die zelfstandig belangen zijn gaan behartigen. Heemschut zoekt opnieuw de samenwerking: in een tijd van verregaande bezuinigingen is een versnippering van het erfgoedveld geen goede zaak. De besturen van zowel FIEN als van Heemschut hopen dat deze proeve van samenwerking een positief effect zal hebben op beide organisa ties. FIEN en Heemschut gaan, ieder met eigen zelfstandige verantwoordelijkheid, de uitda ging aan tot verandering en verbetering. Uw ondersteuning als abonnee of lid, maar ook uw mening en inbreng zijn voor ons onontbeerlijk. Mailt u uw reacties naar info@heemschut.nl of naar industria@industrieel-erfgoed.nl. Peter Plasschaert, voorzitter FIEN Harm Bruins Slot, voorzitter Heemschut Amsterdam Westerpark: voormalig waterbedrijf. Foto Pim van Gelder Kleurenets voltooiing Afsluitdijk, J.Mastenbroek. Foto Zuiderzeemuseum, Enkhuizen In Openluchtmuseum het Zuiderzee museum in Enkhuizen is tot 3 juni een overzichtstentoonstelling te bezich tigen van schilderijen van de Rotter damse schilder J.H. van Mastenbroek (1875-1945). Van Mastenbroek werd in de jaren twintig van de vorige eeuw befaamd om zijn schilderwerken met de industrie als onderwerp. In 1929 werd hij door het ministerie van Waterstaat verzocht om samen met vijf andere kunstenaars de in gang gezette Zuiderzeewerken vast te leggen. Van Mastenbroek was dermate enthousiast over de opdracht, dat hij langer dan bedoeld actief bleef om ook de voltooiing van de Afsluitdijk vast te leggen. De tentoonstelling wordt georganiseerd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Afsluitdijk. In de twintigste eeuw werd een begin gemaakt met de drooglegging en de inpoldering van de Zuiderzee. De eerste polder die gereed kwam was de Wie- ringermeerpolder. Een mijlpaal was de aanleg van de Afsluitdijk, een immens grote dijk van dertig kilometer lengte tussen Noord-Holland en Friesland. De aanleg van de afsluitdijk vanaf het begin van de dijkaanleg tot de sluiting van het laatste stroomgat op 28 mei 1932 werd met veel gevoel voor sfeer en detail door Van Mastenbroek vastgelegd. Centraal in de tentoonstelling staan de 21 schilderijen en 106 tekeningen die Van Mastenbroek van het immense waterstaatswerk maakte. Geflankeerd door prachtige foto's van machines en stoomfluiten wordt de dynamiek en heroïek van die turbulente tijd pakkend in beeld gebracht. Van Mastenbroek maakte met veel gevoel voor detail tekeningen en schilderijen van de werkzaamheden. De draaiende kranen, het nachtwerk met verlichting, het storten van de keileem, het banjeren van de arbeiders in de modder en het maken van zinkstukken, niets verloor hij uit het oog. Een opstelling van gevlochten beton staal in de tentoonstel I ling refereert aan de aanleg van de Afsluitdijk en de bijbehorende bouwwerken, zoals de imposante spuisluizen bij Den Oever en bij Kornwerderzand. Intrigerende beelden tonen het verborgen skelet van de gewapende betonnen pijlers van de sluizen als ruwe, hoekige kooiconstruc ties. Gedurende de voltooiing van de Afsluitdijk werden deze staalconstruc ties aan het zicht onttrokken door het gladde beton. www.zuiderzeemuseum.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 26