Grote werk in de kelderberging, afwerken in de keuken Annette Lieth Et Brigitte Linskens- Een hobby? De prachtige maquettes van vooral kerken ogen professioneel. Maar het is uit drukkelijk een hobby naast hun vele andere hobby's, benadrukken de bouwers, Joris Engelbregt (1927) en Jan Terlingen (1924). Ze werken al zo'n 47 jaar samen, nooit in opdracht. 'Als het mooi weer is trekken we er op uit, we zijn geen maniakken', aldus Engelbregt. ENGELBREGT EN TERLINGEN vertellen enthousiast over hun hobby. Voor ze beginnen aan een nieuwe maquette maken zij een uitgebreide studie van het te bouwen object. Alles wordt opgeschreven en gedocu menteerd. De heren spreken over reconstructie- modellen, omdat ze een bouwwerk niet zomaar nabouwen. Over een echt atelier beschikken ze niet. 'Overal ligt iets als we aan het werk zijn.' Het grote werk gebeurt in de kelderberging van hun appartement; voor het fijne werk en de afwerking vormt de keuken de werkruimte. Taakverdeling De interesse van Joris Engelbregt ging van jongs af aan uit naar architectuur en in het bijzonder naar kerkarchitectuur vanaf de Romeinse tijd en de daarmee verbonden liturgie. Jan Terlingen studeerde analytische chemie en biochemie en zijn belangstelling ligt dan ook vooral bij de natuurwetenschappen. Er is een duidelijke taakverdeling tussen beiden: Jan rekent alles door en maakt de bouwte keningen (plattegrond, lengtedoorsnede en dwarsdoorsnede), Joris is de bouwer. Alles dat getoond wordt, is handwerk en wordt gebouwd in de schaal 1:200. De maquettes moeten immers door de deur kunnen. De maquettes ogen niet alleen mooi aan de buitenkant, ook van binnen zijn ze prachtig. Bovendien zijn de verschillende onderdelen demontabel. Engelbregt en Terlingen vertellen vol warmte 20 Heemschut april 2007 Foto 2 Joris Engelbregt (links) en Jan Terlingen met de maquette van de Mariakerk, Utrecht. Foto 3 Reehterfoto interieur van de Hagia Sophia, detail Foto 1 Fictief landhuis. Foto's Annette Lieth Maquette bouwen als hobby

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 22