Reportage si 1 I S.J. Bouma: van timmerman tot de stadsbouwmeester van Madurodam De meeste lezers van Heemschut kennen de ontstaansge schiedenis van het Haagse miniatuur stadje Madurodam. Veel kleiner lijkt de kring van degenen die op de hoogte zijn van de uitzonderlijke loopbaan van de eigenlijke schepper van het stadsbeeld van Madurodam: Siebe Jan Bouma (1899-1959). Bouma werd in qroningen geboren Foto 1 Een fantasie stadspoort in Madurodam die nog de hand van Bouma verraadt. Foto's Anna Huizinga Foto 2 Deze plaquette herinnert aan de ontwerper van Madurodam. uit Friese ouders. Hij werd in eerste instantie opgeleid als timmerman. Na korte tijd bij een aannemer werkzaam te zijn geweest trad hij in dienst bij de gemeente Groningen als bouwkundig tekenaar. De dynamische directeur van Gemeente werken, ir. J. A. Mulock Flouwer, 'ontdekte' de ambi tieuze jongeman. Uit de tijd waarin hij in dienst van de gemeente stond (tot begin 1942) dateren zeer vele ontwerpen. Het begon met eenvoudig straatmeubilair als urinoirs, maar al spoedig raakte hij betrokken bij grootschaliger projecten als de bouw van het poortgebouw van de begraafplaats Esserveld (1924) en de radicale vernieuwing van het kantoor voor Gemeentewerken aan het Gedempte Zuiderdiep (1925-1928). Zijn hand is ook te her kennen in een fors aantal scholen en diverse typen woningen. Als ontwerper drukt hij zich uit in een veelheid van stijlen. Aanvankelijk kon hij beschouwd worden als een adept van wat de Groninger Amsterdamse School is genoemd. Bij het ontwerpen van scholen is hij duidelijk beïnvloed door de Flilversumse april 2007 Fleemsehut 17 SS* H

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 19