Noord-Holland Foto 5 Noord Holland De bedreigde vleugel van het Noord-Hollandse provinciehuis in Haarlem. Foto Heemschut Achterhaald door de tijd Waterland - Vrijwel direct na het vershijnen van Heemschut 1, 2007 kwam er krtitiek op de berichtgeving rond de actie Red het Hem- meland in Monnickendam, waar een vergrote jachthaven de inwoners te hoop deed lopen. Hier was sprake van het grote nadeel van een tijdschrift dat eenmaal per twee maanden verschijnt: nieuwe ontwikkelingen sinds het schrijven konden niet meer worden veranderd, terwijl de auteur, Jan Derk Gerritsen, inmid dels ook op de hoogte was van heel andere verwikkelingen in deze zaak. Heel veel Monni kendammers hebben afstand genomen van de stichting Red het Hemmeland, waarin bestuurs leden voor eigen belangen lijken op te komen. De gemeenteraad van Waterland neemt, meent Heemschut Noord-Holland, terecht afstand van deze stichting. Perspectief voor klooster Bennebroek - Tot nu toe hadden we weinig hoopvols te melden uit Bennebroek over het Neogothische St. Luciaklooster uit 1895, een creatie van architect en aannemer N. Nelis en gesticht door de zusters van Sacré-Coeur uit Parijs. In 1919 namen de Zusters Francis canessen van St. Licia het klooster over. Bij onze acties tezamen met de historische Ver eniging Meerwijk- Bennebroek, het Cuypersge- nootschap en de Hoeksteen hebben wij zonder succes een jarenlange strijd geleverd niet alleen voor het behoud van het klooster zelf maar het gehele ensemble met de kloostertuin, de beelden in die tuin, de Lourdesgrot, de begraaf plaats en het portiershuisje bij het eveneens unieke smeedijzeren hek. Eigenlijk hadden we de moed al opgegeven tot we onlangs werden uitgenodigd door de gemeente, om van ons te horen wat wij denken van het plan het gehele ensemble op de monumentenlijst te zetten. Het positieve rapport van het bouwkundig bureau Matti en de Moor wordt nu in de motivering voor plaatsing op de gemeentelijke monumen tenlijst bijna in zijn geheel overgenomen. De ambtenaren die ons deze boodschap brachten vroegen ons om commentaar omdat zij "streven naar consensus". Jammer alleen dat door een misverstand ons oorspronkelijke bezwaarschrift is ingetrokken. Toch heeft men verklaard ons commentaar wel serieus in de beschouwing te betrekken. Haarlem geeft ruimte aan Burgerinitiatief Haarlem - Ook in Haarlem waait een andere wind.De burgerij krijgt nu in de Damiatestad een podium aangeboden door het nieuwe bestuur in de vorm van een Burgerinitiatief. De diverse organisaties en ook individuele burgers krijgen de officiële mogelijkheid bedreigingen op het terrein van de monumentenzorg in de stad aan te geven en voorstellen te doen voor oplossingen. Minimaal 100 handtekeningen moeten dit mogelijk maken en dat is in deze prachtige stad nooit aan dovemansoren verteld. Voorwaarde is wel, dat de diverse organisaties plaatselijk actief zijn en de leden van dat Bur gerinitiatief in de stad wonen. In de welstands- en monumentencommissie komt één verte genwoordiger van de plaatselijke verenigingen. Haarlem ligt in Noord-Holland. Dit Burgerini tiatief is dus ook voor ons als commissie van belang en wij zullen de gemeente laten weten dit van harte te steunen ook al kunnen wij geen lid worden van deze groepering. Het opent voor ons wel de mogelijkheid in het vervolg reeds vroegtijdig vanuit die burgerij op de hoogte gesteld te worden van eventuele aantastingen van het erfgoed. Tot nu toe bereikten niet alleen ons, maar elke burger in een veel te laat stadium de achter dichte deuren voorgekookte gemeentelijke plannen. Daar mochten we nog hier en daar iets aan veranderen. De overigens onterechte verwijten dat wij 'procedures traineerden en verlengden' moeten tot het verleden behoren. Ook hier mogen wij het poldermodel her kennen. Jan Derk Gerritsen april 2007 Heemschut 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 11