schut A' Gelderland Foto Roel Veelders Rijnboogplan Arnhem Rectificatie: Onder het artikel 'Haven en hoogbouw. Averechts traject voor Rijnboogplan Arnhem' in het oktobernummer 2006 van het blad Heemschut stond per abuis vermeld als auteur Harry Bod. Dit moet zijn de 'Provinciale Commissie Gelderland'. Met betrekking tot het Rijnboogplan en de te realiseren haven kan nog gemeld worden dat de gemeente Arnhem in juni een zogenoemd Pre- ferendum heeft gepland. Tijdens een 'stads- dialoog over het Havenkwartier' werden op 17 januari acht varianten van een haven gepresenteerd. Al luisterend naar de burger worden bij het Preferendum straks in juni drie of vier varianten aan de Arnhemmers voorgelegd. Uiteraard is Heemschut benieuwd naar de onderbouwing van met name de func tionaliteit, de financiële en ook de technische haalbaarheid. Pikant detail is ook hier weer dat er géén variant zónder haven wordt gepresen teerd. Opvallend is ook dat de haven en de hoogbouw procedureel uit elkaar worden gehaald. Heem schut Gelderland vraagt zich dan ook kritisch af of de Arnhemse burger écht iets heeft te kiezen, zoals op de site van de stad Arnhem.nl valt te lezen. Provinciale Commissie Gelderland Landhuis Gerrit Rietveld moet worden hersteld Epe - Verscholen in het in het bos langs de N309 van Epe naar 't Harde ligt in de gemeente Epe aan de Stenen Komweg 7 een klein landhuis van architect Gerrit Rietveld, befaamd lid van De Stijl. Het pand werd in de jaren 1937-1939 gebouwd in opdracht van Willem Penaat, met wie Rietveld eerder had samengewerkt en bevriend was geraakt. Willem Penaat was meubelontwerper en bin nenhuisarchitect en werkte onder meer voor de firma Metz Et Co. Bij de verbouwing van het filiaal van Metz Et Co in Den Haag was zowel de meer puristische Rietveld als de meer prakti sche Penaat betrokken. Bij de opening in 1934 zei de bekende architect J.J.P. Oud dat hij zich, in iets andere bewoordingen, verbeeldde dat er sprake was van een inspirerende wisselwerking tussen beide ontwerpers. Niet zo'n uitzonder lijke uitspraak van Oud, die zelf in die periode stoelen voor Metz Et Co ontwierp, omdat hij na het purisme van De Stijl meer en meer de invloeden onderging die samenhingen met het praktische bouwen. Hoewel Penaat voor zijn zomerverblijf in Epe aanvankelijk dacht aan prefab, was het gezien de voorgeschiedenis logisch dat Rietveld werd aangezocht als ontwerper. De hoofdvorm van het in oorsprong aan de bosrand gelegen pand doet niet gelijk aan Rietveld denken. Nadere bestudering van de oorspronkelijke voorgevel en de indeling van het pand wijzen echter wel degelijk op zijn ontwerpideeën. Nadat Willem Penaat enkele jaren permanent het pand had bewoond, vatte het rieten dak in 1949 vlam en werd het landhuisje grotendeels verwoest. Twee jaar later werd het door Penaat aan de Staat verkocht. In 1953 werd het door de Genie hersteld, waarbij onder meer het oorspron kelijke rieten dak werd vervangen door een pannendak. Ondanks de wijzigingen is de oorspronkelijke uitstraling van het pand echter nog steeds aanwezig en verdient het formele erkenning en daadwerkelijke reconstructie. Roel Veelders is technisch adviseur Literatuur 8 Heemschut april 2007 Foto 4 Gelderland. Het landhuis van Gerrit Rietveld. G.H. Rodijk; De huizen van Rietveld, 1991 Marijke Küper, Ida van Zijl; Gerrit Th Rietveld, volledig werk, 1992 Ed Taverne e.a; J.J.P.Oud 1890-1963; 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 10