NOORD-HOLLAND ZUID-HOLLAND Bezwaar tegen nieuwbouw Provinciehuis succesvol Haarlem - In de oktobereditie hielden we u op de hoogte van de onaanvaardbare plannen met de nieuwbouw van het provinciehuis van Noord-Holland aan de Dreef in Haarlem. Met de Vereniging Haerlem, Stichting de Hoeksteen, wijkraad Frederikspark, Haarlems Bouwplannen, de VVV Haarlem en zelfs de oud-commissaris van de Koningin, Roel de Wit op persoonlijke titel en de provinciale com missie Noord-Holland van Heemschut dienden wij onze bezwaren bij de gemeente Haarlem in. De gemeente boog zich over het verlenen van een monumentenvergunning. Bij de gemeente kregen wij de gelegenheid onze bezwaren tegen die monumentenvergunning toe te lichten. Eendrachtig lieten we daarbij weten geen bezwaar te hebben tegen het verlenen van die vergunning, maar wel tegen het addertje dat daarbij onder het gras lag. Onderdeel van die monumentenvergunnimg is namelijk de toestemming, die tevens gevraagd wordt voor het doorbreken van een muur en het afbreken van een monumentale poort om straks een loopbrug te kunnen aanbrengen naar de door de provincie gedroomde nieuwe huisvesting. Diezelfde eendracht werd duidelijk op een hoorzitting van de gemeentelijke sector stede lijke ontwikkeling, waar de nieuwe wethouder Jan Nieuwenburg iedereen uitvoerig aan het woord liet. Al eerder had de wethouder te kennen gegeven dit een moeilijke beslissing te vinden. Hij zei daarbij 'te hopen op veel bezwaren uit de bevolking', zodat hij een alles zins verantwoord besluit kon nemen. Dat heeft de wethouder kennelijk direct gedaan, want 14 dagen na deze hoorzitting heeft de provincie tot onze grote vreugde de monumentenvergunning ingetrokken. Zulke bestuurders geven de burger moed. Hemmeland redden Monnickendam - 'Red het Hemmeland' staat bij bijna elk pand in Monnickendam achter het raam te lezen. Het Hemmeland is hier wat voor elke Nederlander het strand van Zandvoort of van Scheveningen is. Een Monnickendammer hoeft daarvoor niet in de file te staan of blij te zijn met een zandkorrel ruimte naast de buren. Hij loopt of fietst naar het IJsselmeer, heeft minder branding dan aan de Noordzee en geen zout water, maar verder alles. Aan massaliteit heeft hij geen behoefte. Die behoefte heeft wel de projectontwik kelaar. Waar nu een kleinschalig paviljoentje staat had hij een groot hotel, ruim bedeeld met parkeerplaatsen bedacht. De kleine jachthaven moet naar zijn idee 10.000 vierkante meter worden met de nodige voorzieningen, die daar niets mee te maken hebben. Om deze plek, die bestemd is voor dagrecreatie en onderdeel van de ecologische hoofdstructuur en de vogel richtlijn, te vervolmaken met een waterskibaan, trekkershutten (die het grootste deel van het jaar lelijk en leegstaand staan te zijn), is voor de initiatiefgroep Red het Hemmeland vele deuren te ver. Ze laten zich ook niet inpakken door het verzoek van Landschap Waterland mee te praten over de toekomst van dit gebied. Dat doen ze alleen met een waarschuwing vooraf over het 'fundamentele meningsverschil' dat er met deze instantie is: 'Het exploiteren van groengebieden in bezit van de gemeen schap met en door het bedrijfsleven, is ons een gruwel. De uitgangsnotitie voor het Hemme land (recreatiegebieden aantrekkelijker maken voor grote groepen waar meer geld te halen is) verwerpen wij ten enen male. Dat standpunt deelt een groot deel van onze bevolking.' Dat moge duidelijk zijn. Ook dat Heemschut Noord-Holland dat stand punt huldigt behoeft geen betoog. Jan Derk Gerritsen oud- redacteur en lid van de commissie Noord-Holland) Aandacht voor klein object Dordrecht - De provinciale commissie Zuid- Holland schenkt naast aandacht aan bedreiging van de wijk Vreeland in Rotterdam ook aan dacht aan kleine objecten van cultuur- februari 2007 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 7