Foto's 4, 5 en 6, rechts 7, 8 en 9 De Binnen Diezevan Den Bosch, het deel De Groote Stroom met waterpoorten, bruggen, overkluizingen, wallen en kades (links) krijgen bijna symmetrisch een moderne tegenhanger in de nieuwbouwwijk Haverleij (rechts). Naar inspireren Om die reden neemt de belangstelling voor cultuurhis torie in onze samenleving sterk toe. 'Van behouden naar inspireren' is een filosofie in 's-Hertogenbosch die ertoe leidt, dat erfgoed in de vorm van monumenten, historische stratenpatronen en cultuurlandschappen inspiratiebron moeten zijn voor nieuwe ontwikkelingen. Die ideeën komen in 's-Hertogenbosch terug in toon aangevende projecten als het 21 eeuws kasteelwonen in Haverleij, een nieuwe cultuurtempel in een oude koek jesfabriek van Verkade, een congresactiviteit in oude veemarkthallen, het nieuwe 'Jheronimus Bosch Art Centre' in een voormalige kerk of de oude Vestingwerken als basis voor stedenbouwkundige en architectonische vernieuwing. Het gaat dan niet alleen om herstel maar ook om nieuw bouw, gebaseerd op de geschiedenis van de plek. Voor beelden in andere steden zijn de Westergasfabrieken in Amsterdam en de Mariaplaats in Utrecht. Vergelijkbare ideeën zijn op dit moment stevig verankerd in het rijksbe leid, zij het dat het bijbehorende financiële instrumenta rium achterblijft (Belvedère). GROTE STEDEN zijn centra van dynamiek en werkge legenheid, centra van innovatie en creativiteit. De grote steden in ons land zijn de motoren van economie en cultuur. Maar de grote steden zijn ook centra die dreigen steeds anoniemer en uniformer te worden, waar door de schaalvergroting en internationalisering burgers vrezen hun identiteit te verliezen. Die vrees verklaart de hang van veel mensen naar hun geschiedenis, hun oorsprong, het kleinschalige. De mens kan niet zonder vooruitgang en innovatie, maar de mens wil zich daarin ook niet verliezen en zoekt daarom naar een houvast. Monumentenbeleid is zo'n houvast en ver dient daarom meer onze steun. Niet vanwege valse (histo rische) romantiek maar omdat het burgers trots maakt op hun stad. Omdat het bijdraagt aan een goed gevoel over de stad en daarmee de leefbaarheid en, niet onbelangrijk, het ook goed is voor de economie. 20 Heemschut februari 2007

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2007 | | pagina 22