Amsterdam Zuid-Holland Foto 6 Zuid-Holland. Vreewijk in Rotterdam, een wijk met waarde. Foto Rob Onel Weer water op Kleine Gartmanplantsoen Amsterdam - De commissie Amsterdam van de Bond Heemschut schaart zich achter het initiatief om de Lijnbaansgracht onder het Kleine Gartmanplantsoen bij het Leidseplein weer open te graven. Het gaat hier om het stukje gracht tussen het City-theater en bras serie Heinekens Hoek, waar zich nu nog een wat onbenullig grasperk bevindt, dat vuil aantrekt en aan de hekken waarvan voortdurend fietsen worden geketend. Het betreft maar een kleine ingreep omdat het water van de Lijnbaans gracht nog gewoon onder het plantsoen doorloopt. Dit initiatief van de Stichting Heijmeijer van Heemstede wordt ook gesteund door de Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad, de Belangenvereniging Horeca Leidseplein, de Amsterdam Tourist Board en vele andere instel lingen. Opengraven betekent niet alleen een verbetering en verfraaiing van het plein, maar tevens de restauratie van een oud stuk gracht. Ook biedt het voordelen voor de waterberging. Het stadsdeel Centrum is al een tijd bezig met plannen voor verbetering van het Leidseplein. De terugkeer van de fontein bij Americain was een eerste begin. Jaap Kamerling Sloop dreigt voor Wijkmonument Vreewijk Rotterdam - Woningbouwvereniging Com. Wonen, eigenaar van een groot aantal woningen in Vreewijk, een deel van Rot terdam-Zuid, tart het college van B en W van Rotterdam, het bestuur van deelgemeente Feijenoord, de bewoners en niet in de laatste plaats de cultuurhistorie. Door het optreden van Com.Wonen voelen de bewoners zich zelfs geïntimideerd. De huis baas wil 85 huurwoningen slopen aan de Bree, Maaraland, Langegeeren Klapwijk. De wijk Vreewijk, als tuindorp ontstaan in 1916, is een stedenbouwkundig en sociaal monument. Reeds in 1913 werd de N.V. Eerste Rotterdamse Tuindorp opgericht. Vanuit sociaal idealistische motieven wilde men de erbarmelijke woonom standigheden van arbeiders verbeteren, door de bouw van ideale nederzettingen buiten de stad; de tuinstad. Hendrik Jan Berlage kreeg opdracht voor het stedenbouwkundig ontwerp en op zijn advies werd Marinus Jan Granpré- Molière aangetrokken voor de architectonische invulling. In feite is het een 'jeugdwerk'. In zijn schoonheidsleer wilde Granpré-Moiière de ruimte voelbaar maken door middel van materiaalgebruik, maatvoering, oriëntatie, kleur en licht. Zijn architectuur straalde vrolijkheid en lichtheid uit voor een prettige woonomge ving, opgezet als dorp met veel groen. Het is dan ook geen verrassing dat de wijk in het Monumenten Inventarisatie Project (MIP) door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg 'een gebied met bijzondere waarde' wordt genoemd. Bovendien wordt Vreewijk in de 'Cul tuurhistorische Hoofdstructuur Zuid-Holland' van 2000 aangemerkt als een nederzetting met een zeer hoge (historische) waarde en hebben B en W vorig jaar een plan uitgebracht met ais doel Vreewijk aan te wijzen als beschermd stadsgezicht. Hoewel in de plannen van Com.Wonen gesproken wordt het 'unieke karakter van Vree wijk' te willen behouden, is er geen vertrouwen dat dat met de bouw van ouderenwoningen gebeurt. De meeste bewoners willen hun buurt niet uit. Zo is er een enquête gehouden over het woongenot en werd met een openhuis en rondleidingen tijdens Open Monumentendag getoond dat de woningen niet slecht en uit de tijd zijn. Com.wonen lijkt zich niets van de protesten aan te trekken en begon gesprekken met bewoners over verhuizen in 2007. Het verzoek van het actiecomité aan Heem schut voor steun is gehonoreerd met een brief aan het college van Rotterdam, waarin wordt aangedrongen het bestemmingsplan snel door de raad te laten vaststellen. Ook bij het bestuur van deelgemeente Feijenoord is aangedrongen maatregelen te nemen teneinde ieder misver stand over de in standhouding te voorkomen. In een brief aan Com.Wonen is gesteld dat sloop ook strijdig is met het Ruimtelijk Plan Rotterdam 2010. Ewout van der Dussen, met dank aan Rob Onel december 2006 Heemschut 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 9