emschut Noord-Holland Foto 4 Noord-Holland. De poort van het provin ciehuis, naast de vleugel van Welgelegen. Foto Henk Vijn Foto 5 Amsterdam. Het grasplantsoen met beeldenroute aan het Kleine Gartmanplantsoen. Foto Heemschut Poort wijkt voor Luchtbrug Haarlem - Dat er nieuwbouw komt naast het Provinciehuis in Haarlem (zie Heemschut 4, augustus 2006) is nog niet zeker, de procedures zijn immers nog niet afgerond. De gemeente Haarlem wil echter wel vast toestaan de poort tussen het 18e-eeuwse hoofdgebouw en de in de vorige eeuw gebouwde zijvleugel te slopen. Heemschut Noord-Holland heeft hier bezwaar tegen ingediend. Slopen van de poort verbreekt het ensemble en brengt sloop van de zijvleugel een stap dichterbij. Bovendien is de luchtbrug niet nodig zolang er niet tot nieuwbouw van de vleugel besloten is. De provinciale com missie heeft evenals de Historische Vereni ging Haerlem, de stichting De Hoeksteen en de Wijkraad Frederikspark ernstig bezwaar gemaakt tegen de monumentenvergunning, die de provincie Noord-Holland bij de gemeente Haarlem heeft ingediend voor de restauratie van het Provinciehuis. Tegen die restauratie op zich kan niemand bezwaar hebben. Tegen het ontwerp bestem mingsplan van Haarlem hebben we indertijd al bezwaar aangetekend omdat ook daarin al bij voorbaat rekening werd gehouden met een nieuwbouwplan. De vergunningaanvrage van de provincie betreft de restauratie van het monumentale gebouw uit 1786. Het gewraakte nieuwbouw plan van de Spaanse architect Mateo gaat uit van een loopbrug tussen dat oude gebouw en die nieuwbouw. Bij de restauratie houdt de provincie al rekening met die brug. Dit betekent niet alleen dat er een gat komt in dit Paviljoen Welgelegen, maar ook de sloop van het Poort gebouw met hekwerk, op de waarderingskaart van de gemeente monumentaal genoemd. Jan Derk Gerritsen Wijken voor tunnel Hilversum - Een bouwwerk dat thuishoort in de jonge architectuurstad die Hilversum wil zijn, is genomineerd voor sloop. Heemschut maakt hiertegen samen met historische kring Albertus Perk bezwaar. Het gaat om het stationsgebouw aan het Oosterspoorplein, een schepping van ir. K.G. van der Gaast, die in de wederopbouwtijd hoofdarchiteet was van de spoorwegen. Het gebouw heeft zeldzaamheidswaarde en zou weg moeten om een tunnel mogelijk te maken. Sloopplan laatste gebouw Regev Hilversum - Op het terrein van de voormalige Regev-gasfabriek in Hilversum kunnen 370 woningen komen, plus commerciële ruimten. Het plan benadrukt, dat de nieuwbouw de historie van het terrein moet reflecteren. Maar wat Heemschut niet begrijpt, is waarom het enige nog bestaande bouwwerk uit die tijd, kans loopt om gesloopt te worden. Het gaat om het uit 1907 stammende Administratiegebouw, bij de ingang. Volgens de commissie staat het als een huis, de gemeente stelt nu dat de bouw technische staat behoud te duur maakt. Logerij monument Hilversum - Als succesje kan de commissie Noord-Holland noteren dat De Logerij in Hilversum gemeentelijk monument geworden is. Dat betekent erkenning voor zeldzaamheid, gaafheid en representativiteit van dit pandje in de Naarderstraat, waar de commissie op wees. Eigenaar Slokker Vastgoed restaureert de gevels en herstelt de dubbele woning, alvorens het verkocht wordt aan de Stichting Philadelphia Zorg 't Gooi, die er appartementen voor gehan dicapten in gaat maken. Peter Schat 6 Heemschut december 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 8