Limburg Foto 1-3 Zeeland. De calicotweverij in Zierikzee. Het historische pand biedt voldoende aanleiding voor beschermingsmaatregelen. Foto's W. Heijbroek georiënteerd op alle nog aanwezige restanten van de vlasfabrieken in die gemeente. Uit een overzicht gemaakt door de heer Franken van het Zeeuws Archief bleek dat dit zou gaan om zes locaties. Een excursie langs deze restanten leverde op dat verreweg de meest complete fabriek die van Bruggeman-Janssens is op Tragel 6; dichtbij de restanten van St. Andries. In deze fabriek had Bruggemans nog een vrij omvangrijke verzameling machines staan, zoals onder meer een vlasschudder, een vlasturbine, een repelmachine en een bollenbreekmachine. Ook twee typen rootkamers waren daar aan wezig; er ontbrak alleen een gedeelte van de schoorsteen. Bij de huidige nog werkende vlas fabriek van de firma Gremberghe stonden nog de oorspronkelijke rootkamers met deuren en een originele ketel. De eigenaar wil dit complex echter slopen (vergunning is aanwezig), maar wordt nog weerhouden door de aanwezigheid van asbest. Dit betekent dat, hoewel de fabriek St. Andries niet uniek is, er op termijn niets meer over is dat herinnert aan de vlasverwerking. Daarop heeft Heemschut samen met erfgoedhuis SCEZ in het overleg met wethouder J. Bos het volgende standpunt geformuleerd: Wij kunnen alleen instemmen met de sloop van St. Andries, wanneer een adequate bescherming wordt geregeld voor het complex aan Tragel 6 in de nabije omgeving. De wethouder heeft daarop toegezegd een bezoek te brengen aan het complex van de heer Bruggemans. In een vervolggesprek op 24 augustus is ons gebleken dat door de gemeente stappen zijn ondernomen om de noodzakelijke bescherming van dit unieke monument te verkrijgen. Eerst kan dit via het bestemmingsplan, maar later zal het worden opgenomen in een nog op te stellen gemeentelijke monumentenlijst. Heemschut en SCEZ hebben voorgesteld het geheel uit te bouwen tot een multifunctioneel centrum. Hierin zouden het bestaande vlasmuseum in Koewacht en een bezoekerscentrum voor het natuurgebied Boskreek (onderdeel van de ecologisch hoofdstructuur) een plaats kunnen vinden. Daarnaast bestaat in de toekomst de mogelijkheid het geheel uit te breiden met een horecagelegenheid. De provincie kan mogelijk bijdragen aan de inrichting hiervan in het kader van de stimu lering van toerisme en economische bedrijvig heid. Hiermee zijn voldoende voorwaarden geschapen om de voormalige vlasfabriek St. Andries te slopen, waarbij wij vinden dat onder delen van de schoorsteen (banden en stenen) bewaard moeten worden om te gebruiken bij de restauratie van de schoorsteen van de heer Bruggemans. Willem Heijbroek Wooncomplex Venlo 'te mooi voor sloop' Venlo - De wijk Venlo-Noord ondergaat al een jaar of acht ingrijpende veranderingen. Doel is het creëren van een gevarieerde woonwijk met diverse typen woningen. Bepalend was om eerst de slechte reputatie van de wijk kwijt te raken. Dat gebeurt onder meer door het slopen van ongeveer 350 woningen en het vervangen door kwalitatief hoogwaardige nieuwbouw. Een aantal deelprojecten heeft de wijk intussen een heel ander aanzien gegeven. Vanuit Heemschut-optiek valt met name de renovatie van 52 voormalige huurwoningen in de sociale sector in het Agnes-Huijn Carré op. Deze woningen worden omgebouwd tot 26 koopwoningen. Ze zijn in 1938 gebouwd door architect H.Rijven. De stijl is typisch voor de late jaren dertig: Amsterdamse School ontdaan van alle franje, maar met de kenmerkende diepe en in hoogte verschillende daken. De architect heeft op vernuftige wijze gebruik gemaakt van de hoog teverschillen in het terrein. Het carré wordt ontdaan van alle toevoegingen die er tijdens twee voorgaande renovaties zijn aangebracht. Zo wordt het complex weer in zijn oorspronke lijke staat teruggebracht, inclusief de prachtige besloten binnentuin. 'Te mooi om af te breken' is de slogan van het projectteam. Heemschut schaart zich hiervan harte achter en vindt dat er sprake is van een lichtend voorbeeld. Ad Bokhorst december 2006 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 7