Heemschut Actief Zeeland Heemschut redt calicotweverij Zierikzee Zierikzee - Aan het Kerkhof 3a in Zierikzee staat een karakteristieke calicotweverij uit 1840. Dit is de laatste van een groot aantal weverijen in Zuidwest Nederland. De eigenaar, woningbouwvereniging Zeeuwland, heeft een sloopvergunning verkregen en wil op deze plaats een woonservicecentrum bouwen. De architect ontwierp een nieuwbouwplan, waarin hij elementen van het oude pand heeft ver werkt. De gevel zou te slecht zijn voor herstel. Twee technisch adviseurs van Heemschut hebben het gebouw geïnspecteerd. Zij kwamen tot de conclusie, dat in ieder geval de voorgevel van het gebouw nog in goede conditie verkeert en restauratie zeer wel haalbaar is. Overleg met directeur De Ceuster van Zeeuw- land heeft opgeleverd dat er geen bezwaar bestaat tegen hergebruik van de voorgevel. De monumentencommissie van Zierikzee is dezelfde mening toegedaan als Heemschut. Calicot is een katoenweefsel uit India (verbastering van de naam Calcutta). Het is de opvolger van het bombazijn, een weefsel dat bestaat uit linnen voor de sche ring en katoen voor de inslag. Omstreeks 1810 worden door Blijdenstein Et Co in Aalten de eerste experimenten uitgevoerd om bombazijn te vervangen door zuivere, ongebleekte witte katoenen stoffen, op basis van Engelse garens. In 1824 stimuleert de NHM (Nederlandse Han delsmaatschappij) de productie van calicot. In de jaren daarna gaat deze enige omvang aan nemen. Eerst gebeurt dit uitsluitend in Twente, maar van daaruit wordt ook het zuidwesten opgezocht en speciaal steden met havens zoals Middelburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee, van waaruit calicot naar Indië, het belangrijkste exportland, direct kan worden verscheept. Mogelijk speelde ook de landbouwcrisis omstreeks 1830 en daardoor de lage lonen een rol. De Zeeuwse calicots zijn van uitstekende kwaliteit door een strenge controle, het gebruik voor de verlichting van niet walmende patent lampolie en het gebruik van goede grond stoffen. Vooral de gebroeders G. en H. Salomonson uit Nijverdal waren in het zuidwesten zeer actief. Zij kochten dit pand in Zierikzee, waarin zij een weverij met 120 weefgetouwen vestigden. De eerste steen is gelegd door de heer Campbell, agent in dienst van de NHM en medewerker van Th. Ainsworth, grondlegger van de Twentse textielindustrie, die ook de calicots ontwik kelde. Dezelfde gebroeders Salomonson zouden in 1852 als eersten in Twente de Koninklijke Stoomweverij in Nijverdal oprichten. Deze vormde een geduchte concurrent van de handweverijen, die vervolgens de een na de ander het bijltje erbij neer moesten leggen. De weverij in Zierikzee heeft het nog tot 1869 volgehouden. Van de tientallen calicotweverijen die in het zuidwesten hebben gestaan zijn geen restanten meer over. Volgens informatie van J. Esman, specialist verbonden aan het textielmuseum van Tilburg, staan er in geheel Nederland nog twee calicotweverijen, in Geldrop en in Gemert. Uit een inspectie van het gebouw door de technisch adviseurs van Heemschut (Ir P. van Traa en Ir E. de longh) bleek dat voor de weverij een Lodewijk XV herenhuis uit de 18e eeuw was omgebouwd. Bij de verbouwing in 1840 is de centrale deurpartij naar de achterkant verplaatst en een nieuwe zware verdieping (om de 38 weefgetouwen te dragen) geplaatst. Het dak is volledig vernieuwd en verlaagd, terwijl de raampartijen op de verdieping zijn ingekort. De conditie van het gebouw bleek zodanig, dat volledige restauratie goed mogelijk is. Heemschut pleit ervoor, de voorgevel te behouden en de originele sierlijke 18e-eeuwse deurpartij aan de zijkant een plaats te geven. Voor het overige kunnen transparante wanden en een eventuele uitbouw worden aangebracht om de toegankelijkheid van het verkooppunt te verhogen. Op die manier kan een karakte ristieke gevel met een zeer interessant verhaal voor het nageslacht bewaard blijven. Tijdens de rondgang werd een monumentale Lodewijk XV deur met ombouw gevonden, die vermoedelijk bij de verbouwing in 1840 naar achteren is verplaatst. Erfgoed vlasfabrieken op één locatie Koewacht - Naar aanleiding van een mogelijk door de gemeente Terneuzen te verlenen sloop vergunning voor de voormalige vlasfabriek St. Andries in Koewacht heeft Heemschut zich 4 Heemschut december 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 6