Erfgoedexcursie Terug naar Lloyd Hotel en Arehitectuurwandeling In het Oostelijk Havengebied Amsterdam lugyprwormJ Zondag 14januari 2007 Het Lloyd Hotel in Amsterdam, tijdens de Erfgoedexeursie begin dit jaar. Foto Gea Schilte De Erfgoedexcursie van zondag 14 januari gaat, net als afgelopen januari, naar het Lloyd Hotel in het Oostelijk Havengebied van Amsterdam. Tevens wordt in dit sterk veranderende havengebied een arehitectuurwandeling gehouden langs de vele voorbeelden voor nieuw - en hergebruik. Aan de Oostelijke Handelskade werd in 1917 een landverhuizershotel gebouwd (zie Heemschut 6, 2004). Opdracht gever was stoomvaartmaatschappij Koninklijke Hollandsche Lloyd (KHL). De architect was Evert Breman. Het imposante gebouw in neorenaissanee stijl met Amsterdamse School met selwerk herbergde tot negenhonderd landarbeiders uit Oost-Europa, die op weg waren naar Zuid-Amerika. Het Lloyd Hotel bevatte een grote eetzaal, een winkel en conversatie zaal. Op de verdiepingen waren aparte slaapzalen voor mannen en vrouwen, en gezinsslaapvertrekken. Na het faillissement van de KHL diende het gebouw vanaf het begin van de oorlog tot 1963 als Huis van Bewaring. Tot eind jaren tachtig was het vervolgens een Rijksinrichting voor Jongens. In de daarop volgende periode werd het gebouw verhuurd aan onder meer kunstenaars. Nieuwe inrichting Sinds november 2004 is het in gebruik als Lloyd Hotel Et Culturele Ambas sade. De buitenkant van het gebouw is teruggebracht naar de beginperiode. Architectenbureau MVRDV ontwierp de binnenzijde met twee enorme vides. Toch zijn in de gangen en trappen huizen nog de originele grijsgroene tegels te zien. Ook het glas-in-lood is gerestaureerd. Er zijn nu 116 in luxe variërende hotelkamers. In één van de historische trappen huizen is met foto's, tekeningen en archiefmateriaal de tentoonstelling Lloyd History ingericht. Tot eind januari staat de schijnwerper op het werk van Viktor P. Wiertz. Deze voormalig let- terschrijver en decorateur werkte voor Stoomvaart Maatschappij Nederland, ontwierp winkelinterieurs en verzorgde de belettering van lichtreclames en restauratieobjeeten. Wandeling De arehitectuurwandeling gaat langs de spraakmakende nieuwe architectuur in het Oostelijk Havengebied, zoals gebouw Piraeus (Kollhoff en Rapp), the Whale (van Dongen) en de voormalige aankomst- en vertrekhal van de Kon. Ned. Stoomvaart Maatschappij (KNSM). Programma 12.45 uur: Ontvangst met koffie/thee Restaurant Snel. 13.30 uur: Rondleiding door het hotel. 14.45 uur: Begeleide arehitectuurwan deling Oostelijke Havengebied. 16.00 uur: Bezichtiging tentoonstel ling Lloyd History en tentoonstelling gewijd aan het werk van Viktor P. Wiertz (zie tekst). 17.00 uur: Einde programma. Adresgegevens Lloyd Hotel, Oostelijke Handelskade 34, Amsterdam, tel. 020-561 36 36. Route tramlijn 26 vanaf CS Amsterdam, halte Rietveldpark. Wandeling vanaf CS ca. 25 min. Parkeren Parkeergarage Lloyd Hotel, voorbij gebouw Panama: direct rechts. Aanmelding Heemschut 020-622 52 92 of info@heemschut.nl. Kosten 27,50 p.p. op rek.nr. 165 831 t.n.v. Bond Heemschut Amsterdam o.v.v. Lloyd Hotel. december 2006 Heemschut 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 41