Bomvol jaarprogramma 2007 Erfgoedexcursie zoekt samenwerking en verbreding Piet Arp - Samenwerking is in 2007 bij de erfgoedexcursies van Heemschut een centraal thema. Alweer voor het zevende jaar bereidt Gea Sehilte van het landelijk bureau van Heemschut in Amsterdam de bijzondere erfgoedexcursies voor die honderd of veel meer deelnemers trekken. Een deel van de boeiende excursies kan af en toe worden herhaald. Alle erfgoedexeursies zijn vooral ook toegankelijk voor niet leden. 'We willen profiteren van eikaars' kennis, waarbij het de opzet is, dat de krachten af en toe efficiënt gebundeld worden.' Ook met de Tuinenstichting worden gesprekken gevoerd door Sehilte. Al een aantal jaren is het zomerse Heemschutbezoek aan kasteel Middachten en de tuinen bij dat kasteel voor leden en niet- leden telkens weer uitverkocht. Ook de leden van de Tuinenstichting zouden eens kunnen meeliften met de organisatorische ervaringen van Heemschut, of eigenlijk van Sehilte. Verdieping Hoewel altijd voorop staat dat de excursies een breed publiek moeten aanspreken schuwt Sehilte de wat moeilijker toegankelijke onder werpen niet. Juist ook omdat met dergelijke onderwerpen weer een ander deel van de mensen met belangstelling voor het cultureel erfgoed blij wordt gemaakt. Als voorbeeld noemt ze de recente nazomerexcursie naar Lelystad en Nagele. Voor veel mensen is een piepjong woon-, leef- en werkgebied nauwelijks interessant. Nieuwbouw is in de eigen omge ving al genoeg aanwezig. Met de excursie naar de Flevopolders kon Sehilte echter duidelijk maken dat ook betrekkelijk recente ontwikke lingen al monumentale trekken kunnen krijgen. Bij voorbeeld door het werk van de architec tengroep De Acht in Nagele toe te laten lichten. Naoorlogse woningbouw met als bindend ken merk de platte daken. Ineens gaat zo'n modern dorpje op een heel andere manier leven. Subsidies Zonder de steun van subsidiegevers kan ook Heemschut niet altijd. Sehilte krijgt voor haar erfgoedexcursies geregeld bijdragen van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Ook gemeenten, zoals Noordoostpolder in het geval van Nagele, springen financieel of in natura bij. Juist omdat de vermeende bevooroordeelde kijk op zo'n omgeving eens kan worden doorbroken. Het jaar 2007 telt nog heel wat meer excur sieplannen. Plannen, want er is eigenlijk veel meer te doen dan de ongeveer zes excursies die Heemschut komend jaar biedt. Er moet nog gekozen worden uit een aantal onderwerpen. 'Ik probeer al heel lang voor Heemschut een speciale rondleiding te krijgen in Paleis Soestdijk. Dat opent in 2007 gedurende drie jaar voor het publiek. Ik probeer een rondleiding achter de schermen te krijgen.' Mocht dat niet uitvoer baar zijn, dan staan er nog tal van andere bijzonder leuke evenementen op stapel. In juli bezoekt de erfgoedexcursie Hassailt in Hasselt, waar vaardagen met historische binnenschepen weer eens een wat ander licht op het erfgoed werpen. Sehilte denkt aan een excursie, waarbij wordt meegevaren. De deelnemers aan de jaarvergadering komend jaar gaan waarschijnlijk ook het water op. Heemschut wil de jaarvergadering beleggen in Amsterdam-Noord, waar tussen het Shellterrein Overhoeks en de voormalige NDSM-scheeps- werf de hele noordelijke Hoever opnieuw wordt ingericht. De middagexcursie daar kan een eyeopener zijn voor de ingrijpende ontwikke lingen rond het Amsterdamse IJ. Tijdens de Open Monumentendagen in sep tember legde Sehilte contacten met erfgoedbe heerders in Dordrecht en zo ontstond het idee komend jaar ook daar te gaan rondkijken. Het Amsterdamse gemeentearchief verhuist naar het voormalig bankgebouw van architect De Bazel aan de Vijzelstraat. Rondkijken in het vol ledig gerestaureerde Stadsarchiefgebouw is een optie die hopelijk kan worden uitgevoerd. Niet alleen is het in 2007 het jaar van de Molen, ook is dat het jaar van Michiel de Ruyter. Ofwel in Amsterdam, dan wel in Vlissingen kan daar iets mee worden gedaan, verwacht Sehilte. Een ander idee dat nog handen en voeten moet krijgen is om een of meerdere van de monu menten die niet in de prijzen zijn gevallen van het tv-programma Bankgiroloterij Restauratie (AVRO, Nederland 2, wekelijks van 18 november tot 23 december) te bezoeken. Want ook die monumenten zullen zeker de moeite van een bezoek waard zijn. december 2006 Heemschut 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 39