Zes eeuwen molens 'ëmièm Het jaar van de molens ^ÊKÊÊK^mM Molens zijn als landmarks niet Marit Hendriksen - Met een Jaar vol Molens staat Nederland in 2007 stil bij het jaar 1407, het moment dat hier de eerste poldermolen werd gebouwd. Stichting Jaar van de Molens 2007 is al enige tijd in bedrijf om dit gelegenheidsjaar op te tuigen. Eerste Nederlandse poldermolen in 1407 gebouwd weg te denken uit het geheugen van Nederland. De eerste Hollandse molen werd omstreeks 1407 in gebruik genomen in de buurt van Alkmaar. De techniek was komen overwaaien uit Vlaanderen, maar al snel werden in Holland de modernste technieken ontwikkeld om water weg te malen, graan fijn te malen of hout te zagen op windkracht. Molens vertellen, al met al, verhalen over ons gedeelde verleden. Over de strijd tegen het water, over de ontwik keling van landbouw en stedelijke economie. Wat dat betreft kunnen alle organisaties die betrokken zijn bij het behoud van de molens in Nederland terecht feest vieren. Aan de andere kant is er nog steeds de zorg voor het behoud van de molens van Nederland. Met dit gedenk jaar wordt daar aandacht voor gevraagd. Dit gebeurt met allerlei acties. Doel Het doel van het Jaar van de Molens is simpel: meer vrienden, leden en geld vinden voor al die verenigingen en stichtingen die zich het lot van de molens aantrekken. Dat wil de Stichting Jaar van de Molens bereiken door, samen met alle lokale molenorganisaties en via provinciale commissies, de publieke en politieke belang stelling voor de molens te vergroten. Er komen allerlei landelijke activiteiten en de stichting ondersteunt provinciale, regionale en lokale organisaties bij het opzetten van eigen evene menten. Volgend jaar draait zo ongeveer alles om zes onderdelen: geldwerving, overkoepelende communicatie, regionale en landelijke activi teiten, activiteiten in samenwerking met grote organisaties en veel media-aandaeht. Deze onderdelen tezamen moeten een breed publiek betrekken bij de molens. Activiteiten die in het kader van het Jaar van de Molens zullen plaatsvinden, zijn niet alleen bestemd voor verwante en geïnteresseerde instellingen, maar zeker ook voor het publiek dat extra de kans krijgt de molen in al zijn facetten te leren kennen. Zo zal er heel veel te doen zijn op, in en rond de Nederlandse molens. Van cultureel tot culinair en van sport tot kunst. Musea en cultuurorganisaties zien het belang van dit jubileumjaar eveneens in en zullen de Molens zijn nog altijd een nadrukkelijk aanwezig baken in het Hollandse landschap. Foto: Stichting Jaar van de Molens molens extra in de schijnwerpers plaatsen. Ook Heemschut besteedt in 2007 met erfgoedex- eursies aandacht aan de molens. De oer-Hol- landse iconen staan op de valreep van het jubileumjaar klaar (her)ontdekt te worden door een groot publiek. Marit Hendriksen is pr-medewerkster van Het Jaar van de Molens Voor meer info kunt u kijken op, of mailen naar: www.jaarvandemolens.nl ofjaarvandemolens@molens.nl december 2006 Heemschut 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 37