Het Van Dishoeckhuis: van affront tot front BIS E Voorgevel en wellicht meer van voormalig rijksmonument herbouwd Evert de longh - Heemschut had zich er al sterk voor gemaakt in haar zienswijze naar de gemeente Vlissingen op de herinrichting van het Schelde terrein. Het was dan ook de slagroom op de feesttaart van de Landelijke Heemschutdag op 16 september toen wij de primeur kregen van belangrijk nieuws. Bij de afsluiting van deze dag in de Sint Jacobskerk maakte wet houder Tineke Verhage bekend dat de voorgevel van het Van Dishoeckhuis herbouwd zal worden aan de Houtkade van het Dok. Ook dak terug? monumenten is niet uniek, we hoeven niet ver van Vlissingen te gaan om al voorbeelden hiervan te vinden in Middelburg. Maar ook steden als Dresden leren ons dat dergelijke projecten een stad weer meerwaarde en eigen waarde geven. Daarbij komt dat het huis vóór de sloop zeer nauwgezet is opgemeten. Wel is bijna al het beeldhouwwerk verdwenen, alleen de beelden van Pallas Athene en Mars staan veilig in het muZEEum. Er is nog een foto van de putti in de bak van een vrachtwagen. Wie weet waar deze heen zijn gebracht? Heemschut Zeeland zal zich overigens inzetten voor de herbouw van het hele huis, aangezien het hier geen gevel voor bestaande huizen betreft maar een totaal plan. De plattegronden zijn een integraal deel van dit unieke architec tonische meesterwerk, dat gelukkig zo weer een nieuwe toekomst krijgt. Ir. E. de longh is adviseur van de provinciale commissie Zeeland Heemschut vindt, dat in elk geval ook het dak zou moeten terugkeren bij herbouw van de voorgevel. Ook heeft de Bond een voorkeur voor herbouw op exact de plek waar het origineel heeft gestaan, liefst in combinatie met de brug die ooit voor het stadhuis lag. Noten 1. 'Van Dishoeckhuis (te) behouden huis', een boekwerkje van het Comité Herleving Van Dishoeckhuis, dat zich vóór de sloop beijverde voor verplaatsing van het Van Dishoeckhuis. 2. Jan Arends Buitenplaatsen op Walcheren/ Walchers Arcadia door Martin van den Broeke Foto 1 Het dok van Perry en het Van Dishoeckhuis zullen in het plan Dokkershaven worden gerestaureerd. Foto KSG Foto 2 Het Van Dishoeckhuis met koetshuis en schipbrug omstreeks 1900. Foto Gemeentearchief Vlissingen Foto 3 De oorspronkelijke bebouwing aan de Houtkade ca. 1953. Foto A. van Wyngen, Vlissingen Foto 4 Van Dishoeckhuis omstreeks 1983, de ornamenten zijn al verwijderd. Foto RDMZ DJSSINGEN december 2006 Heemschut 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 33