punt in de bescherming van landschappen. Nu heeft de VROM-Inspectie een eerste stap gezet door gestructureerd voor een groter gebied op die onderdelen te controleren. Onderzocht werden de actualiteit van de bestemmingsplannen (viel mee) en de praktijk van het handhaven van de bestemmingsregels (viel nog tegen). In het Groene Hart wordt elke vierkante centimeter cultuurlandschap in theorie tot het uiterste beschermd. In het Zuid-Hollandse deel van het Groene Hart blijkt dit in de regel toch ook wel de dagelijkse praktijk te zijn. (De Noord-Hollandse en Utrechtse Groene-Hartgemeenten zijn nog niet geïnspecteerd). De bestemmingsplannen zijn bij de tijd, doordat de provincie de afgelopen jaren sterk heeft aangedrongen op herziening van de verouderde plannen. Dit had uiteindelijk zo zijn nadelen, doordat illegaal tot stand gekomen bouwwerken en gebruik dat strijdig is met het bestemmingsplan bij de herziening vaak onder het overgangsrecht zijn gebracht en daarmee, meent de VROM-Inspectie, impliciet geaccepteerd. Dan kunnen gemeenten niet meer optreden tegen die ontwikkelingen die het Groene Hart aantasten. Tegen overtredingen werd tot voor kort nauwelijks iets gedaan; de gemeenten zullen moeten investeren in juridische kennis om de achter standen in de handhaving in te lopen, menen de VROM-Inspecteurs. Waar zij onder meer tegenaan liepen was dat het hergebruik van agrarische bedrijfsgebouwen in de praktijk moeilijk te handhaven is. Al met al zijn er nog onvoldoende garanties dat de gemeenten een adequate bescherming kunnen bieden tegen ongewenste bebouwing, maar er tekent zich wel een verbetering af. Het toezicht is scherper en de gemeenten willen meer werk maken van het optreden tegen over tredingen van de bestemmingsregels. Een aanpak die geleidelijk aan tot resultaat moet leiden. Foto 1 en 2 Groene Hart: Schoonhoven Foto's: Pim van Gelder wijzingen, door de provincie, eindelijk mogelijk. Er is nog geen provinciaal beleid op dit nieuwe terrein, waarbij gedeputeerde staten een buitenge bied kunnen aanwijzen als beschermd landschapsgezicht. Het gaat dan vooral om 'een samenstel van onbebouwde terreinen of van bebouwde en onbebouwde terreinen dat vanwege zijn structuren, patronen of elementen dan wel anderszins vanwege zijn uiterlijke verschijningsvorm, historisch-landschappelijk van algemeen belang is.' In het aanwijzingsbesluit moet in elk geval een beschrijving staan van de kenmerken van het landschap en van de handelingen die deze kenmerken bedreigen. Op een kaart staat het beschermd landschapsgezicht afge bakend, waarna de gemeente waarin dat landschapsgezicht ligt een regulerend bestemmingsplan vaststelt. december 2006 Heemschut 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 31