Meer miljoenen voor monumenten Planbescherming Groene Hart stapje voor stapje beter Herstel Beschermd landschapsgezicht Tijdens de verkiezingscampagne van het afgelopen najaar maakte minister Zalm bekend dat van de netgeboekte mee valler van meer dan een miljard euro 140 miljoen gestoken wordt in het wegwerken van de achterstand bij de restauratie van monumenten. Gevoegd bij de 100 miljoen euro die aan het begin van dit jaar al extra was ingezet voor monumenten- behoud is nu een kleine 250 miljoen euro extra beschikbaar. Daarmee kan tot ongeveer 90 proeent van het achterstallig werk worden weggewerkt, meldt een verheugde directeur bescherming bij Heemschut, Joseeph Verhaagen. Daarmee is in wezen het doel bereikt waar al jaren naar werd toegewerkt. „Een werkvoorraad of achterstand van zo'n tien procent is normaal, ook bij het onderhoud van monumenten." Hiermee is het urgentste onderhoud van het monumenten bestand grotendeels veiliggesteld, nu is het zaak verder uit te bouwen en het gewone onderhoud op orde te houden.. R. Regensburg was een van de lezers van Heemschut die het direct opviel dat het fotobijschrift niet klopte in Heemschut 5 op pagina 33 bij de bespreking van het boek Synagogen in Nederland. Op de foto staat de Portugese Synagoge (Esnoga), die de oorlog vrijwel ongeschonden heeft doorstaan en die nog steeds in gebruik is, en dus niet de Grote Synagoge die tegenwoordig in gebruik is bij het Joods Historisch Museum. In Heemschut 4 zijn in het artikel over het provinciehuis van Noord-Holland de fotobijschriften verwisseld. Voor de Bond Heemschut is eerder dit jaar na eindeloos betrachten van geduld een nieuwe mijlpaal bereikt: De VROM-Inspectie heeft in het Zuid-Hollandse deel van het Groene Hart onderzocht of de bestem mingsplannen voldoende bescherming bieden tegen nieuwe, ongewenste bebouwing of grondgebruik. Vooral de handhaving ervan door de afzonderlijke gemeenten laat op dit moment nog te wensen over, maar verbetering zit in de lucht. Heemschut juicht dergelijke inspecties van harte toe, met daarbij de verzuchting 'Beter laat dan nooit'. Juist de controle op het handhaven van de regels was nog altijd een teer Voor de VROM-Inspectie zijn de bevindingen aanleiding meer dan vroeger bestemmingswijzigingen binnen het Groene Hart extra te bestuderen. Een van de actiepunten van Heemschut is te komen tot beschermd land schapsgezichten. De Natuurbeschermingswet 1998 maakt dergelijke aan- 28 Heemschut december 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 30