11 Van alle tijden Orkanen over voordaan BOGAERTS-VAN NULAND B.V Leidekkers-, Loodgieters- en Koper werken, Zink- en Koperwerken in Felstechniek, lm- en Export dakleien info@bogaerts-van-nuland.nl Walstraat 3-5 - 5371 AL Ravenstein Telefoon 0486-411586 Postbus 15 - 5370 AA Ravenstein Schakel Schrale Leidekkersbedrijf D. Koenders Gespecialiseerd in restauratie en renovatie. Alles onder garantie. VCA-gecertificeerd. Natuurleien Torenwerk Leipannen Lood-, zink- en koperwerk Lid: Zinkmeesters, gecertificeerd Lid: Ned. Ver. Van Leidekkers Nijverheidsweg 3, Neede Tel. (0545) 292217 Fax (0545) 292219 leidekkersbedrijf-koenders@planet.nl Orkanen over Voordaan Drs. W. van Sehaik, ISBN-10: 90-810477-1 -X Stichting Brigida 2006 GESCHIEDENIS VAN EEN LANDGOED W. VAN SCHAIK Orkanen over Voordaan van drs. W. van Sehaik geeft een gedetailleerd beeld van de ontstaansgeschiedenis van het landgoed Voordaan in Groenekan en het dorp Groenekan zelf. In het boek komt eveneens aan de orde de grove aantasting van het monumen tale parkbos van het oorspronkelijke landgoed door gemeentelijke blunders en bestuurlijke arrogantie. Ondanks het feit dat inmiddels door de gemeente lijke commissie is toegeven dat foutief gehandeld is en herstel dient plaats te vinden is er tot op heden nog geen actie geweest op dit gebied. Vanaf 1929 werden restanten van het voor 1919 zo grote parkbos Voordaan door de toenmalige gemeente Maar tensdijk aangekocht met het doel dit als bosgebied te behouden. Op zich een gemeentelijke actie met visie! In 1983 meende men evenwel dat het anders moest en werden er een aantal open plekken gecreëerd door oude beuken te kappen. Op deze plekken zou dan door de lichtinval een ondergroei van kruidachtige vegetatie ontstaan. De bewoners waren ontzet over deze grove aantasting. De open plekken groeiden vol met metershoge vlier struiken, esdoornopslag, brandnetels en braamstruiken. De landelijk bekende bodembedekking in de vorm van velden narcissen ging door deze aan tasting voor een groot deel verloren. In 1999 was de politiek van mening dat er een nieuw beheersplan nodig was. De voorstellen (vergroting van de bestaande verjongingsvlakken en aanleg van nieuwe vlakken) zouden desastreus zijn. Na bezwaren van inwo ners en diverse stichtingen,zoals de stichting Brigida van Van Sehaik werd een geactualiseerd beheersplan opge steld. Groot was de verbijstering van de omwonenden als in januari 2004 grote machines het bos inrollen om de watergangen schoon te maken en men op grote schaal tot kap overgaat. Het blijkt dat het indertijd afgekeurde en als 'desastreus' bestempelde plan door de gemeente De Bilt toch in uitvoering is genomen. De betreffende wethouder blijft volhouden dat dit het goedgekeurde plan is. De commissie Openbare Ruimte stelt een onderzoek in en komt na lang aarzelen tot de conclusie dat er foutief gehandeld is en herstel van de schade dient plaats te vinden. Dit sehadeherstel heeft nog steeds niet plaatsgevonden Jan van Doorn sinds 1875 specialistisch vakmanschap verstand van grote lijnen, gevoel voor details klantvriendelijke mensen erkend restauratiebouwbedrijf Schakel Schrale bv Joop Geesinkweg 901 1096 AZ Amsterdam Tel. (020) 574 52 74 Fax (020) 574 53 33 www.schakel-schrale.nl Vestigingen in Den Haag en Roermond Maakt deel uit van Koninklijke BAM Groep nv DdlTI december 2006 Heemschut 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 29