Een groot(s) werk voltooid Laatste deel 'Monumenten in Nederland' verschenen Philip Bosscher - De Nederlandse overheid begon ruim een eeuw geleden het gebouwde erfgoed systematisch te registreren en inventariseren. Dit begin is zelfs te dateren: 7 juli 1903 toen de Rijkscommissie voor de Monumentenbesehrijving in het leven werd geroepen. De latere productie van een Kunstreisboek (1940-1953) groeide uiteindelijk uit tot de nu vol tooide reeks Monumenten in Nederland. Op zichzelf al een monument van formaat: 26 kilo en 4600 pagina's. FLEVOLAND Monumenten Foto 1 Ens in de Flevopolder: 'Welkom op de zeebodem'. Illustraties uit Monumenten in Nederland, Rijksdienst voor de Monumentenzorg Foto 2 Historische kaart van de Zuiderzee. Foto 3 Loon op Zand: kasteel Foto 4 Franeker, interieurwinkel. Covers De ontwikkeling van de serie Kunst reisboeken tot Monumenten in Nederland. Links in een band (1977, 7e herziene druk), midden de uit gave per provincie (8e geheel her ziene druk, Zuid-Holland) en rechts het jongste produet, Monumenten in Nederland, Flevoland 2006. te combineren met dat over Noord-Holland (dat dan verreweg het omvangrijkste zou zijn geworden). Uiteindelijk is gekozen voor een andere oplossing: 'Flevoland' is gecombineerd met een 'terugblik' over de gehele serie annex registers. Het voordeel van een dergelijke verantwoor ding achterafis dat men rekenschap kan afleggen over de gehele serie en ook al rekening kan houden met inmiddels geuite kritiek. Eveneens is het mogelijk melding te maken van de resultaten van recent onderzoek waarmee nog geen rekening kon worden gehouden bij het samenstellen van de vóórgaande delen. Een typerend voorbeeld betreft Groningen, het charmante kerkje van Marsum onder Delfzijl. Dit werd in de tweede helft dan wel het laatste kwart van de 12e eeuw gedateerd. Op grond van recent dendrochronologisch onderzoek is deze datering 'opgeschoven' naar rond 1306, overigens niet dan na 'heftige discussie'. Via deze terugblik is het ook mogelijk alsnog objecten te noemen die in het desbetref fende deel niet aan bod kwamen, zoals de Kromhoutkazerne te Utrecht uit 1912 of de kazernes die vlak vóór de Tweede Wereldoorlog naar ontwerp van A. Boost gebouwd zijn voor grensbataljons, te onder meer Bergen op Zoom en Grave. IN NEDERLAND december 2006 Heemschut 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 27