Wibauthuis gehaat, maar ook gekoesterd Piet Arp - Alweer maanden loopt Serge-Henri Valcke zich het vuur uit de sloffen voor het behoud van het Wibauthuis in Amsterdam. De Hogeschool Amsterdam is tegenwoordig eigenaar van deze voor malige ambtenarenmoloeh, ontworpen door architect Gabrowski. Valeke lijkt met het Cuypers Genootschap een van de zeer weinigen te zijn die het betreurt dat dit wederopbouwkantoor plaats moet maken voor een studentencampus, met eveneens de nodige zeer hoge bouwdelen Foto 1+2 Het Wibauthuis in Amsterdam. Grootschalige bouw, maar niet door iedereen verguisd. Wibaut staat als standbeeld op het plein voor het Huis. Foto's Heemschut DE SLOOP van de eerste onderdelen is al begonnen, het is tien voor half een, weet Valcke. De acteur, hij speelt onder meer de rol van commissaris in de populaire tv-serie Baantjer, wil toch alles hebben gedaan om iets van dit cultuurhistorisch belangwekkende gebouw te behouden. De hogeschool wil met de Amstelcampus dit deel van Amsterdam weer toegankelijker maken dan de drukke verkeersader tussen hoge gevelwanden die de Wibautstraat de afgelopen decennia was. Heemschut keert zich niet tegen sloop, al betreft het een vrij zeldzaam gebouw uit de na-oorlogse periode. Wel vindt Heemschut dat de nieuwe ontwikkeling van de Amstelcampus, veel meer dan nu door de Hogeschool beoogd, moet worden ingepast in de achterliggende omgeving. Juist dit schort aan het plan voor de nieuwe ontwikkeling. Het Wibauthuis staat - nog - als een stevige glazen en stenen wand evenwijdig aan de altijd waaierige en drukke Wibautstraat. Door het voortdurend autoritair optreden van de gemeentelijke diensten van Amsterdam die hier waren ondergebracht, wordt zelfs het gebouw zelf door veel Mokumers letterlijk gehaat. Dit stadskantoor was jaren achtereen het lelijkste gebouw van de stad in een lijstje van Het Parool. Bij de vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad valt ook nauwelijks een goed woord te vernemen voor dit, zoals het wel genoemd wordt, zeldzame voorbeeld van Oost-Europese massale, mensontkennende hoogbouw in Nederland. Valcke kijkt met andere ogen naar het gebouw. Hij ziet de massieve schoonheid van het trap penhuis, het ritme in de gevelwand, het toege paste kleurgebruik om ruimten aantrekkelijker te maken en hij weet de nodige versieringen te ontdekken die de menselijke schaal terug brengen. Slopen kan maar één keer, vindt ook Valcke, en hij hoopt met steun van het Cuypers Genoot schap met zijn eenmansactie op het allerlaatste moment het tij te keren, of op zijn minst nog iets te redden van het kantoorgebouw. Mooi of lelijk speelt voor hem niet zo'n rol, wel de mate van zeldzaamheid. Want andere voorbeelden van dit soort zeer massieve kantoorgebouwen uit de jaren vijftig en zestig van de afgelopen eeuw zijn er eigenlijk niet meer, na de gedeelte lijke sloop van het hoofdpostkantoor naast het Centraal Station. P.G. Arp is redacteur van Heemschut december 2006 Heemschut 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 25